Kasteri med afføring, kommunal sjusk og en meget besynderlig rekordhandel: Hvad er der sket med årets største historier siden sidst?
Året går på hæld, men i stedet for at se tilbage på en række af årets mest læste eller markante historier, genbesøger vi dem for at se, hvad der er sket, siden RisskovLIV sidst skrev om dem.
Hvordan er Risskov Blomster kommet fra land i nye omgivelser, hvad sker der med støjen fra Aarhus Havn, og er der nyt om den bemærkelsesværdige hushandel, hvor en luksusvilla først blev solgt for 35 mio. kroner og samme dag videresolgt for blot 18 mio. kroner?
Det - og meget mere - ser vi nærmere på i denne artikel.
ㅤㅤㅤㅤㅤ
Ewa Klebba Kjeldsen fortryder ikke at have flyttet Risskov Blomster
Ewa Klebba Kjeldsen rev Risskov Blomster op ved rode og forlod ved udgangen af november sine mangeårige rammer på hjørnet af Sejrs Allé til fordel for sin hjemmeadresse i Lisbjerg.
Afskeden var tårevædet, men hendes læge havde på det kraftigste opfordret hende til at drosle ned i tid, og gravid med sit første barn kunne hun godt se, at en arbejdsuge på 70 timer ville være svært at forene med familielivet.
Men ville hendes mange loyale kunder gennem årene følge med hende og Risskov Blomster, selvom butikken nu ligger i Lisbjerg?
- Der kommer hele tiden nogen, og mange af mine gamle kunder er kommet med gaver til mig og barnet og har været nysgerrige på, hvor vi nu er flyttet hen. Det er jeg meget taknemmelig for. Hidtil har jeg været meget tilfreds, og det er gået bedre, end jeg havde turdet håbe på, siger Ewa Klebba Kjeldsen, der ikke fortryder sin beslutning om at flytte butikken.
Hendes helbred har gjort det bydende nødvendigt at trappe ned i arbejdstid.
- Jeg har smerter i skulderen og kan ikke tage min medicin, fordi jeg er gravid, men jeg arbejder mindre og kan træde til side eller lave noget papirarbejde i stedet. Det var en god beslutning, nu hvor jeg kan hvile og være sammen med barnet, men når det kommer til verden til februar, skal jeg have lagt blokader i skulderen som noget af det første, siger Ewa Klebba Kjeldsen.
Tiden vil vise, om Risskov Blomster kommer til at ligge permanent i Lisbjerg eller ej. Ewa Klebba Kjeldsen vil i hvert fald ikke udelukke, at Risskov Blomster vender tilbage til sin 'rigtige' plads i Risskov om en årrække, hvis skulderen og familielivet tillader det.
Aarhus' måske mest bemærkelsesværdige hushandel i nyere tid
I februar beskrev RisskovLIV sammen med Århus Stiftstidende en meget iøjnefaldende bolighandel, der fandt sted i 2016.
En massiv og overdådig luksusvilla på Ved Stranden 135 i Egå blev først handlet til den dengang rekordstore handelspris på 35 millioner kroner. Selvsamme dag blev liebhaver-villaen solgt videre for blot 18 millioner kroner.
Bag handlerne finder vi tre ejendomsudviklere, hvoraf de to, Niels Albertsen og Anders Horsbøl, udviklingsdirektør i 1927 Estate med base i Risskov, har været toneangivende aktører inden for den århusianske byudvikling siden årtusindeskiftet.
Niels Albertsen, der tjente 35 millioner på bolighandlen, nægtede at udtale sig. Anders Horsbøl gav dog sin gengivelse af forløbet.
Ifølge Anders Horsbøl gik det sådan her for sig: Niels Albertsen ønskede at købe en byggegrund ved Lystrupvej, hvor der i dag er bygget blandt andet en Rema 1000-butik i bunden og lejligheder på de to etager oven på. Og den grund ville Horsbøl gerne sælge.
- Som en del af betalingen for projektet, køber vi Ved Stranden 135 af dem for 35 millioner kroner. Da det ikke ligger i vores strategi at eje sådan en ejendom, solgte vi den hurtigt videre til 18 millioner, udtalte Anders Horsbøl dengang.
I en opfølgning til historien fik vi Jakob Dedenroth Bernhoft, jurist, ekspert i økonomisk kriminalitet og partner i firmaet FraudReact, til at gennemgå den ekstraordinære hushandel. Han konkluderede følgende:
- Set med mine øjne giver det her kun mening, hvis man har ønsket at snyde i skat, sagde Jakob Dedenroth Bernhoft.
Ifølge Niels Albertsen og Anders Horsbøl foregik alt ved handlerne efter bogen.
Men hvad var den reelle pris for Ved Stranden 135?
Det er ikke til at sige med sikkerhed. Udvikleren Peter Laursen, der som tredje led i hushandlen købte luksusvillaen for 18 millioner kroner, har ikke sat huset til salg sidenhen.
Ved Stranden 135 har dog fået en ny foreløbig ejendomsvurdering på 33.694.000 kroner.
En vaskeægte Vejlbybos hus står lidt endnu
Leo Just Jensen levede et langt og godt liv på Vikærsvej i det samme hus, som havde tilhørt to generationer af hans familie før ham. Her blev han født, her stiftede han familie og virksomhed, og her omkom han i en brand den 20. august 2022.
Som RisskovLIV skrev i nekrologen om den vaskeægte vejlbybo, nægtede han til det sidste at forlade huset, der stod ham så nært, og det kunne hverken familie, byudviklere, venner eller myndighederne tale ham fra.
Fra sit vindue på 1. salen kunne han se til, mens grave- og byggemaskiner jævnede den gamle del af Vejlby og Vikærsvej med jorden, men efter at have indgået en uopsigelig lejekontrakt med udvikleren Erik Thye kunne ingen tvinge Leo Just Jensen fra slægtens hjem, før han frivilligt gik derfra - eller forlod det i en kiste.
Måske det giver ham glæde i det hinsides, at huset med den gule gavl på Vikærsvej stadig står her knap halvandet år efter hans død.
Og sådan vil det vare ved lidt endnu, fortæller Erik Thye, der før eller siden håber på at kunne bygge omkring 17 byhuse eller rækkehuse på hjørnet mellem Vikærsvej og Vejlbygade.
- Vi afventer stadigvæk bedre tider for byggebranchen. Rent rentemæssigt er det fortsat for dyrt at gå i gang og begynde at rive huset ned. Måske kan vi gå i gang om et års tid, men vi er spændte på, hvordan de finansielle markeder i Europa udvikler sig i 2024, siger Erik Thye.
Havnen støjer stadig i Risskov - men snart bliver støjsynderne straffet på pengepungen
Det er ikke meget, man har hørt om den lavfrekvente og brummende støj fra skiftende containerskibe i Aarhus Havn på de lokale Facebook-grupper i nyere tid, men støjen er der skam endnu - og den er stadig til stor gene for visse borgere i Risskov, der får morgen, middag, aften og nat ødelagt af den konstante motorlyd fra et skib i tomgang.
Alt er desværre ved det gamle, fortæller en kilde til RisskovLIV. Den hakkende og brummende lyd forstyrrer fortsat, og den er om noget kun blevet værre. Det skyldes måske, at stadig flere krydstogtskibe sætter kurs mod Aarhus Havn og kan høres i Risskov, når vinden blæser i bydelens retning.
Løsningen, der får støjen til at forstumme, er landstrøm, og Aarhus Havn stiler fortsat efter at have etableret et landstrømsanlæg til containerskibene i 2026.
Men Carsten Kruse, kommerciel direktør ved Aarhus Havn, har tidligere luftet muligheden for, at en midlertidig løsning kan aflaste øregangene hos de belastede Risskov-borgere frem til 2026.
- Jeg ved, at et af rederierne var ved at udvikle noget ny teknologi, der kunne blive til en mellemløsning, men jeg har intet nyt hørt. Det vil jeg dog tjekke op på, fortæller Carsten Kruse.
Siden årsskiftet har Aarhus Havn kun modtaget en enkelt klage over støj fra havnen. Den stammede fra en borger i Aarhus Midtby. Men hvis det er tilfældet, at man også hører støjen fra krydstogtskibene i Risskov, kan der være en løsning på vej i 2024.
- Vi har jo et landstrømsanlæg til krydstogtskibene, og i 2024 begynder vi at straffe de skibe, der ikke benytter sig af det. I dag kan de fleste af skibene tage landstrøm, men der vil fremover skulle betales en takst på mellem 50.000-75.000 kroner af de skibe, som ikke kan eller vil bruge anlægget, siger Carsten Kruse.
- Det er vores måde at skubbe til udviklingen, og pengene derfra vil gå til forskellige grønne tiltag.
Kast med afføring og techno-musik er et overstået kapitel i Risskov Brynet
En byggeplads er aldrig støjfri, men støjsituationen i Risskov Brynet står i dag i skærende kontrast til den dårlige stemning, der var mellem beboere og byggefolk for et halvt år siden.
RisskovLIV kunne dengang berette og dokumentere med lokales videooptagelser, hvordan byggearbejderne ofte begyndte sit arbejde langt tidligere end tilladt. Lyden af trykbor, byggekørsel og sågar også høj techno-musik fra byggepladsen plagede det nye kvarter, der i dag er hjemsted for tusindvis af indbyggere.
Nogle af disse var tilsyneladende så forstyrret af støjen, at de tog atypiske og måske også ulovlige metoder i brug for at udtrykke deres utilfredshed med Raundahl & Moesby. Entreprenøren kunne nemlig fortælle, hvordan der blev kastet med afføring efter byggearbejderne, ligesom byggemaskiner og byggeplads blev udsat for hærværk.
Det var underleverandørerne, der skabte spliden, for de startede dagens tjans før tid, meldte Raundahl & Moesby. Derfor opsatte entreprenøren videoovervågning i området for at kunne følge med i, om byggearbejderne startede før tilladt tid.
Det har hjulpet, fortæller Sisse Mølgaard Poulsen, der som beboer i kvarteret var meget plaget af støjen. De næsten krigslignende tilstande er ovre. Byggeri larmer, og det gør det stadigvæk, men nu begrænses støjen til det reglementerede tidsrum.
- Jeg synes, der er god ro og orden på byggepladsen nu. Altså inden for forskrifterne i hvert fald. Der var en enkelt søndagssvipser på et tidspunkt, men vi var mange, der gav lyd til kommunen, og det viste sig at være en underleverandør, som Raundahl & Moesby efter sigende fyrede. Siden har de overholdt reglerne. Heldigvis, skriver Sisse Mølgaard Poulsen i et skriftligt svar til RisskovLIV.