Nyt forslag i spil til lynbussernes rute i Risskov – og det kan betyde, at et stort ønske om en ny cykelsti bliver opfyldt
Et lokalt forslag anbefaler at sende BRT-busserne til letbanestoppet på Vestre Strandallé via Hørgårdsvej fremfor Skolevangs Allé.
Det er ikke urealistisk, lyder det fra Aarhus Kommune, som dog påpeger, at det vil kræve cykelsti på Hørgårdsvej. Det er i øvrigt et ønske, de lokale har haft længe.
Der er endnu ikke taget nogen beslutning om, hvordan ruten præcist skal se ud i Risskov. Der er udover de to mulige veje til Vestre Strandallé også mulighed for, at BRT-ruten skal ende på Torsøvej Station.
Det har ikke ligefrem skabt begejstring på vejene omkring Risskov Skole, at Aarhus Kommune overvejer at sende BRT-busser ned ad Skolevangs Allé og Vestre Strandallé.
De kommende superbusser skal køre fra Skåde via Ringvejen til Risskov, hvor de skal slutte ved enten Torsøvej Station eller letbanestoppet på Vestre Strandallé.
Sidstnævnte endestation vil i det oprindelige oplæg til projektet betyde en tur forbi Risskov Skole, og det mødte kritik og bekymringer i høringsfasen.
”Det er problematisk, at man overvejer at udvide den tunge trafik på Skolevangs Allé,” lød det blandt andet i et høringssvar.
Men sender man ikke busserne til Vestre Strandallé, vil BRT-busserne misse Grenåvej, som er et oplagt punkt på ruten til at mødes med andre busruter.
Nu er et helt nyt forslag bragt i spil af lokale borgere, og det er et forslag som både vil forbinde BRT-ruten med Grenåvej og skåne Skolevangs Allé for yderligere buskørsel.
- Lige nu undersøger vi indledende, om Hørgårdsvej kan være en mulig linjeføring, siger Helle Hansen, der er projektleder hos Aarhus Kommune, til RisskovLIV.
Ikke urealistisk
Turen skal altså fortsat gå via Vejlby Centervej, men i stedet for at dreje fra mod Torsøvej Station eller fortsætte lige over Grenåvej forbi Risskov Skole, skal busserne en tur på Grenåvej hen til krydset ved Lystrupvej og Hørgårdsvej for så at tage Hørgårdsvej til Vestre Strandallé.
- Det er interessant, fordi der er busbane ind mod centrum på Grenåvej, og samtidig skal man ikke krydse letbanesporet. Det er noget, vi er bekymrede for, fordi det ikke er godt for fremkommeligheden, hvis bussen skal vente flere gange i timen på letbanen, siger Helle Hansen.
Er det realistisk, at Hørgårdsvej kan blive løsningen?
- Det er ikke urealistisk, vil jeg sige. Men skal busserne køre på Hørgårdsvej, skal der selvfølgelig laves cykelstier, og vores rådgivere er lige nu ved at se på, om det kan lade sig gøre, siger Helle Hansen.
Det vil i så fald være et stort ønske fra lokalområdet, der bliver opfyldt. Længe har Hørgårdsvej stået højt på listen over steder, hvor cykelstier er savnet, og en eventuel BRT-rute på strækningen vil kunne hjælpe ønsket på vej.
Og skal de nye busser køre på Hørgårdsvej, så vil busserne ikke skulle have deres eget spor, som det er meningen, at de skal have på Ringvejen. På Hørgårdsvej vil de komme til at køre i blandet trafik, og det vil altså ikke være nødvendigt at lave et nyt, selvstændigt busspor.
Hvad siger naboerne?
Det alternative forslag til BRT-ruten kommer fra en række lokale. Både Risskov Fællesråd, Grundejerforeningen Vejlby Fed og Vejlby-Risskov Grundejerforening har været til møde med kommunen om Hørgårdsvej-løsningen.
Hos Vejlby-Risskov Grundejerforening er løsningen klart at foretrække fremfor turen på Skolevangs Allé.
- Det vil helt klart være en bedre løsning, ene og alene fordi bussen så ikke skal omkring skolen og rundkørslen. Det vil selvfølgelig være en belastning på Hørgårdsvej, men kan man få busserne væk fra skolevejen og skoleeleverne, er det en bedre løsning, siger Henrik Petersen, der er formand for grundejerforeningen.
BRT-projektet
Ruten går fra Oddervej i Skåde via Viby Torv ad ringvejen forbi Skejby for at ende i Risskov.
Her skal de nye busser køre via Vejlby Centervej til enten Torsøvej Station eller letbanestoppet på Vestre Strandallé.
På ringvejen skal vejen udvides, så busserne får deres eget spor og dermed slipper for at hænge fast i trafikken.
Busserne skal køre på el, og komforten skal være højere end i de almindelige bybusser, så det i højere grad minder om en tur i letbanen.
På hovedstrækningen fra Aarhus Universitetshospital i Skejby til Axel Gruhns Vej i Højbjerg skal busserne køre hvert 5.-6. minut, mens de på yderstrækningerne – heriblandt Risskov – skal køre hvert 10.-12. minut.
Indtil nu er det kun besluttet fra politisk side at lave et skitseprojekt og en miljøkonsekvensvurdering, og når det er på plads, skal byrådet tage endelig stilling til projektet.
Det skønnes, at det fulde projekt kan løbe op i en pris på 1,5 milliarder kroner. Alene stykket fra Skejby til enten Vestre Strandallé eller Torsøvej Station estimeres til at koste mellem 205 og 295 millioner kroner.
Med på mødet med forvaltningen var også Viggo Jonasen, som bor på Hørgårdsvej. Det tidligere byrådsmedlem fra Enhedslisten er ikke imponeret over forslaget om Hørgårdsvej, men det skyldes mest af alt, at han ikke mener, det er det rigtige at lade BRT-ruten gå helt til Vestre Strandallé.
- Selvfølgelig kunne jeg godt undvære at få sådan en bus hen ad Hørgårdsvej, men det er ikke så meget min personlige bopæl, der tæller i den sammenhæng, det er mere, at jeg ikke synes, det er trafikalt fornuftigt.
- Argumentet for at få den til letbanestationen er, at der vil være en del omstigning, men hvis man i stedet lavede en shuttlebus fra sygehuset i Skejby til letbanestoppet, ville man aflaste ringvejsruten, og så ville det være bekvemt at komme fra letbanen til hospitalet, siger Viggo Jonasen.
Har været i høring
Tidligere på året havde naboer og alle andre mulighed for at komme med kommentarer og meninger til både projektet og til de forskellige ruteforslag i Risskov.
Det var, da projektet var i offentlig høring. Men da forslaget om Hørgårdsvej ikke var i spil på det tidspunkt, var det af gode grunde ikke muligt at sige sin mening om den ide. Det betyder dog ikke, at borgerne ikke skal høres til forslaget.
- Vi kommer til at sende et brev ud i august til de beboere, der bliver berørt, så de kan komme med deres meninger om det. Vi vil høre, hvad de tænker, for det er dem, der kender området bedst, siger Helle Hansen.
Hun fortæller også, at det alternative bud på en rute ikke er noget, der kommer til at forsinke projektet, og at det fortsat er forventningen, at kommunen i løbet af efteråret lægger sig fast på det, der skal arbejdes videre med.
Ifølge kommunens egen tidsplan er det først i 2026, at byrådet skal tage endelig stilling til, om BRT-projektet skal gennemføres. Bliver der politisk opbakning, vil de første busser kunne køre i deres eget spor på Ringvejen i 2030.