En ny Bellevuehal og store drømme ved Vejlby Risskov Hallen: Lokale foreninger søger om 26 millioner kroner til nye faciliteter
Idémændene bag en ny Bellevuehal er begyndt at rykke på sig igen, Bakken Bears kæmper fortsat for at skaffe 105 millioner kroner til et nyt basketball-mekka, mens Idrætshøjskolen Aarhus pusler med planerne for et større halbyggeri, som RisskovLIV forhåbentligt snart kan folde mere ud.
Fælles for dem alle sammen er, at de har søgt om penge fra den årlige anlægspulje til idræts- og foreningslivet. Midlerne herfra er relativt begrænsede, ønskerne mange, for som du kan læse i denne artikel, søger lokale foreninger og aktører støtte for 26 millioner kroner.
Idrætsforeningerne i Vejlby Risskov skriger efter penge, for der er adskillige store planer om at udvide, udvikle og forny både faciliteterne og forholdene - eksempelvis ved Bellevuehallen og Vejlby Risskov Hallen.
Så er det jo godt, at Kultur- og Borgerservice årligt uddeler både store og små millionbeløb fra sin anlægspulje til nye idrætsfaciliteter. Udfordringen er, at ønskerne fra idræts- og foreningslivet i Aarhus Kommune er mange - og midlerne små.
Alene fra 8240 Risskov har Kultur- og Borgerservice modtaget ansøgninger om tilskud for sammenlagt cirka 26 millioner kroner, og den anslåede anlægssum for at realisere projekterne er på ikke mindre end 143 millioner kroner.
I skrivende stund har Aarhus Kommune dog kun sølle 15,2 millioner kroner at uddele omkring årsskiftet. Det får man ikke mange nye halbyggerier for, men byrådet vil formentlig afsætte et større beløb, så flere foreninger kan få en bid af kagen.
I alt blev der eksempelvis drysset for 45 millioner kroner kommunale midler ud over foreningslivets anlægsprojekter sidste år.
Herunder får du et overblik over de store som små tilskud, som lokale foreninger fra Risskov higer efter at få fingrene i.
Udvidelsen af Bellevuehallen - Ansøgt beløb: 300.000 kroner.
Planerne om et skabe et pulserende samlingspunkt i hjertet af Risskov, Bellevue 2.0, lever endnu, selvom en af projektgruppens idemænd, Martin Busk, i marts 2022 fortalte RisskovLIV, at projektet var gået i stå.
Men i den seneste udgave af magasinet Bellevue kunne formand for Bellevuehallen, Peter Bredal, fortælle, at projektet for et nyt og moderne idrætsanlæg og bydelshus ved Nordre Strandvej faktisk er nået rigtig langt.
- Man har allerede set og hørt om projektet, og selvom der har været stille i et stykke tid, er det ikke udtryk for, at tingene er gået i stå. Tværtimod.
- Der er allerede gjort et kæmpe forarbejde, og projektet er rigtig langt. Nu er vi gået i gang med den tunge del om økonomi.
I forbindelse med idrætspuljen søger projektgruppen nu et relativt beskedent beløb på 300.000 kroner, der er øremærket til 'projektudvikling til Bellevue Bydelshus'.
Et lille beløb til et stort projekt, som i 2021 blev anslået til at ville koste omkring 100 millioner kroner. Dengang var tanken, groft sagt, at man ville vende idrætsanlægget om, så det i stedet for at vende ryggen mod Nordre Strandvej, åbner sig mod den og inviterer inden for.
Da RisskovLIV første gang beskrev de store visioner for udvidelsen, var der også lagt op til, at udvidelsen ville bestå af omkring 5.000 ekstra kvadratmeter med blandt andet ny håndboldhal, ny børnehave, nye hal- og omklædningsfaciliteter, plads til for eksempel fitness, genoptræning, borgerservice og mødested.
Det kan have ændret sig sidenhen. RisskovLIV ville gerne have spurgt yderligere ind til projektets status og den videre proces, men Martin Busk og Bellevuehallens bestyrelse henviser til udtalelserne i foreningsmagasinet.
Idrætshøjskolen - Ansøgt beløb: 10 millioner kroner.
Idrætshøjskolen Aarhus har lagt grundstenene til et projekt, der skal erstatte en øde og ubrugt grusbane ved Vejlby Risskov Idrætscenter med et nyt halbyggeri til omkring 35 millioner kroner.
Forarbejdet er gjort, en byggetilladelse burde snart kunne søges, men idrætshøjskolen søger om 10 millioner kroner fra anlægspuljen for at få finansieringen endegyldigt på plads.
Højskolehallen skal rumme muligheden for at dyrke flere forskellige sportsgrene, og planen er, at det nye halbyggeri skal komme både skolens elever, foreningslivet og lokalsamfundet til gode.
Det kan du læse mere om i et snart kommende nyhedsbrev.
Bakken Bears - Ansøgt beløb: 13.020.000 millioner kroner
'Creative Basketball Universe" er navnet på det ambitiøse halprojekt til 105 millioner kroner, som Bakken Bears gennem en årrække har knoklet for at skaffe finansiering til.
Danmarksmestrenes håb er, at man kan skabe en ny og moderne basketball-hal på den side af Vejlby Risskov Hallen, der vender ud mod idrætsanlæggets parkeringsplads og Vejlby Centervej. Projektet er på mange måder bydende nødvendigt, for med al den succes, som Danmarks bedste basketball-hold har haft gennem en lang årrække, følger også skærpede krav til faciliteterne.
Problemet er ganske enkelt, at holdets hjemmebane, gode gamle Hal 1 fra 1969, efterhånden halter gevaldigt efter, fortæller Michael Piloz, sportsdirektør i Bakken Bears.
- Vi har stor kærlighed til den hal, men den giver os store udfordringer, når vi deltager i europæiske turneringer og Champions League, for de nuværende faciliteter lever ikke op til kravene, der stilles, siger Michael Piloz og fortsætter:
- Derfor bliver vi nødt til at udvikle os, og derfor har vi arkitekter til at tegne på en ny facilitet, der gerne skulle blive til et centrum for basketball. Både for os på eliteplan, men også for breddeklubben, mens det også kan gavne andre idrætsgrene, når vi forhåbentligt kan flytte fra Hal 1 og frigive noget haltid.
Aarhus Kommune har tidligere bevilget 12 millioner kroner til projektet, og nu har Bakken Bears ansøgt om et tilskud på yderligere 13 millioner kroner. Det er dog stadig ikke nok til, at finansieringen er på plads.
- I sig selv rykker tilskuddet os ikke i mål, men det er en vigtig brik, når vi søger fondsmidler. Fondene vil også gerne se, at kommunen bakker op om projektet, og vi har mange brikker i spil. Falder de på plads, ser det lyst ud, og vi har aldrig været mere optimistiske, end vi er i øjeblikket, siger Michael Piloz.
Han forventer en afklaring på, hvad der rent byggemæssigt og økonomisk kan lade sig gøre, inden for de næste otte måneder.
'Ramblaen' skal forskønnes med grøn asfalt - Ansøgt beløb: 910.000 kroner
Der er ikke meget hyggelig italiensk plaza over Rolf Haugstrups Plads eller den såkaldte 'Rambla' foran Vejlby Risskov Hallen, for den inviterer ikke just til ophold eller brug.
Det ønsker IK Skovbakken og Vejlby Risskov Hallen A/S at pynte på med projektet Grøn Asfalt, der gerne skulle ændre området, så det både giver siddepladser og fordrer til bevægelse.
- Basketball-banen og streetfodboldbanen skal have en kærlig hånd. Der skal asfalt på, det skal indfarves, opstreges, så det ser lækkert ud. Samtidig har vi udviklet et koncept, der giver nogle flerfunktionsmøbler, fortæller Nina Wang, der er projektleder.
- Man skal kunne sidde ned eller være tilskuer, men man skal også kunne løbe op og ned eller bevæge sig i dem.
Samlet set anslås projektet at koste knap 2,6 millioner kroner, og man anmoder nu Aarhus Kommune om 910.000 kroner. Resten kan forhåbentligt finansieres af yderligere fondsmidler.
- Det er et lidt trist og gråt kommunalt areal, men vi vil gerne lægge nogle kræfter i det, for det er nedslidt, og der mangler opholdsarealer, siger Nina Wang.
De mere beskedne, men ligeså vigtige ansøgninger
Den ene bade- og bådebro ved Bellevue Strand, som Risskov Roklub gør brug af, synger på sidste vers. Derfor har roklubben nu ansøgt om et beløb på 335.000 kroner, så roerne kan få deres både i vandet.
- Den trænger til en udskiftning, for den har fået mange tæsk af både vind og vejr, og den er efterhånden blevet meget omkostningstung at reparere løbende, siger Michael Lind, formand for Risskov Roklub.
Samlet set estimeres en ny og moderne bro at koste omkring 700.000 kroner. Et sådan beløb kan en lille roklub med knap 200 medlemmer ikke løfte alene, så midlerne fra den kommunale anlægspulje samt fonde er alfa omega.
Til gengæld vil en ny bro også kunne komme andre end bare roerne til gode.
- Det er den eneste bro i Aarhus, hvor gangbesværede og handikappede kan komme tørskoede til vandet, og så synes jeg faktisk, at badebroen er vital for oplevelsen ved Bellevue. Det er nok den mest brugte bro, for den er lavet ved vandet og indbyder til, at man får lyst til at gå ned ad den, siger Michael Lind.
Andre nævneværdige ansøgninger fra lokalområdet:
Skovbakken Tennis beder Kultur- og Borgerservice om et tilskud på 150.000 kroner til renovering af taget på tennishallen.
Kajakklubben Skjold ansøger om ca. 95.000 kroner til udskiftning af båd- og badebroen ved Risskov Strandpark.