Risskov, Nordre Strandvej

På Nordre Strandvej er der et 'skamfuldt' hul i jorden

Jeg husker stadig i en mere ubesværet tid for mange år siden før både børn, boliglån og bilsyn at have siddet og mæsket mig i moules frites på terrassen ved det nu konkursramte Restaurant Fedet med min udkårne.

Solen skinnede, og Nordre Strandvej viste sig fra sin bedste side. Der var dog noget, der spolerede helhedsindtrykket. Grunden på den modsatte side af vejen på hjørnet til Pilevej stod tom. Det var da noget mærkværdigt, at en af bydelens bedste adresser stod tom og ubebygget, syntes vi.

Derfor var den stadig tomme hjørnegrund også blandt de første historier, jeg skrev, da jeg tre år senere startede som din lokaljournalist i Risskov i 2021. Dengang fortalte ejeren, Henrik Holst, at det ene benspænd efter det andet havde forsinket hans byggeprojekt bestående af blandet boliger og erhverv - og så skammede han sig, gjorde han, over det tomme hul, han havde efterladt i bybilledet gennem en årrække.

Skamfuldheden er næppe blevet mindre sidenhen, for der er sket nul og niks i mellemtiden, hvis man ser bort fra den øgede bevoksning. Nu har jeg undersøgt, hvornår der mon sker noget, hvad der kan ske, og hvorfor byggeplanerne er gået galt.

Det er muligvis en saga om blodrøde tal på bundlinjen, men i dag skal det også handle om de lokale virksomheder og erhvervsdrivende, der år efter år leverer millionoverskud. Vi skal se nærmere på ejendomsudviklerne, der har en boligportefølje til en værdi på mere end en milliard, hemmelighedsfulde overvågningsvirksomheder og et selskab, hvis største kunde er ingen andre end FN - samt flere andre.

Til slut vender vi et projekt, der fik bølgerne til at gå højt, fordi det kunne ødelægge standarden af byens bedste badestrand - Bellevue Strand. Det skal handle om ålegræs, som Danmarks Sportsfiskerforbund nu har fået lov til at plante ud for Vejlby Fed, selvom mange lokale foreninger gjorde indsigelse.

Men sidenhen er stemningen blødt op. En stor del af kritikken er faktisk forstummet, men der er stadig en lokal forening, der er klar til at trække en streg i sandet og bruge sin ret til at klage over beslutningen.

Billede af Kristoffer Krogh Kiesbye
Billede af skribentens underskrift Kristoffer Krogh Kiesbye Journalist
Den 993 kvadratmeter store tom har stået tom gennem adskillige år og er blevet gradvist mere tilgroet. Foto: Kristoffer Krogh Kiesbye

Ejeren skammede sig, men hjørnet til Pilevej er stadig et ubebygget hul i jorden. Hvorfor sker der ikke noget?

Ejeren Henrik Holst har efter seks år droppet sit byggeprojekt på hjørnet af Nordre Strandvej og Pilevej og sat den tomme byggegrund til salg for 8,4 millioner kroner.

Oprindeligt var grunden tiltænkt liebhaver-lejligheder og erhvervslokaler, og Henrik Holst har tidligere fortalt RisskovLIV, at han skammede sig over, at grunden har stået tom gennem så mange år.

Nu bliver det ikke ham, men en fremtidig køber, der skal realisere grundens udviklingspotentiale.
Blandt beboerne beboere på Pilevej så man efterhånden gerne, at den tomme grund blev bebygget, for den pynter ikke ligefrem i gadebilledet.

Beboerne så efterhånden gerne, at den tomme hjørnegrund på Pilevej blev bebygget, men efter mere end seks år afventer man fortsat, at der sker noget.

Engang lå billedbutikken 'FS Foto' på hjørnet af Nordre Strandvej og Pilevej, men siden 2017 har billedet været det samme; En tom grund på en af bydelens bedste adresser, der gradvist er blevet mere og mere tilgroet.

Ejeren, Henrik Holst, fortalte i 2021 til RisskovLIV, at han havde planer om at bygge en ejendom med liebhaver-lejligheder i toppen og erhvervslokaler i stueetagen, men bump efter bump i form af ændrede arkitekttegninger, entreprenøraftaler, der måtte makuleres, samt coronapandemien betød, at byggeprojektet blev forsinket gang på gang.

- Jeg har dårlig samvittighed over, at det har taget så lang tid, og jeg skammer mig faktisk over, at det ikke står klart endnu, men det ene har taget det andet. Jeg bliver den mest lykkelige mand, hvis planerne holder denne gang, sagde Henrik Holst i efteråret 2021 til RisskovLIV.

Ulykkeligvis holdt planerne ikke. Nordre Strandvej 42 er nu sat til salg hos erhvervsmægleren Colliers for 8.4 millioner kroner. Det er en høj pris for en øde parcelhusgrund, men det er udviklingspotentialet, der skruer op for salgsprisen.

- I bund og grund er det op til en potentiel køber at beslutte, hvad der skal ske med grunden, men rammerne langs Nordre Strandvej gør det muligt at bygge blandet erhverv og boliger med en højere bebyggelsesprocent. Det er udviklingspotentialet, prisen er sat ud fra, siger Mehrdad Mangaard Sarraf, senior director ved Colliers.

Sådan så der ud på hjørnet til Pilevej i 2010, billedbutikken FS Foto og tilhørende bolig stadig lå her. Foto: Google Street View fra 2010

Underskud efter underskud

Med grunden følger byggeretter til 703 m², som vil bestå af 347 m² bolig, 200 m² terrasser og 356 m² kontor eller butik. I salgsannoncen indgår visualiseringerne og beskrivelserne af projektet, som Henrik Holst havde håbet på at realisere på grunden.

RisskovLIV ville gerne have spurgt Henrik Holst, hvorfor han har skrinlagt sine egne byggeplaner, men trods gentagne forsøg har det ikke været muligt at få en kommentar.

Sådan kunne hjørnegrunden til Pilevej have set ud, hvis ejeren af grunden havde realiseret sine byggeplaner. Foto: Visualiseringer af byggeprojekt

Foruden Nordre Strandvej 42 ejer han også Nordre Strandvej 84 via virksomheden Kapitalforvaltningen ApS. Selskabet har kørt med blodrøde tal på bundlinjen hvert år siden 2016, så egenkapitalen i det seneste regnskabsår var dalet til -1.093.351.

Som det står i regnskabet, der er udarbejdet af PWC.

"Selskabet har tabt over 50 % af selskabskapitalen. Det er ledelsens vurdering, at kapitalen kan reetableres via selskabets indtjening de kommende år."

Markedet er stadig afventende - men der er bedring at spore

Da der ikke er et byggeprojekt på vej, skal pengene tilbage i kassen via et salg af den tomme grund på Nordre Strandvej 42.

Det er bare nemt sagt, end gjort, fortæller Mehrdad Mangaard Sarraf, selvom der er optimisme at spore i markedet.

- Den er ikke blevet solgt lige så hurtigt, som den var blevet for to år siden, for markedet er afventende og har været præget af usikkerhed omkring renten, skærpede finansieringskrav, inflationen og stigende byggeomkostninger, siger mægleren.

- De potentielle købere har efterlyst stabilitet, og nu tyder det på, at renten og inflationen har toppet, så det begynder at løsne lidt op, og vi fornemmer, at optimismen så småt er på vej tilbage.

Der er mulighed for at bygge både lejligheder og erhverv på grunden med en bebyggelsesprocent på 50 procent, da det er en hjørnegrund. Foto: Visualisering, Colliers

Som en ekstra gulerod er der også blevet givet et prisnedslag på 600.000 kroner - fra 9.000.000 til 8.400.000 kroner.

- Den har stået til salg siden foråret, og når der ikke er den ønskede aktivitet eller interesse for en given pris, så prøver vi at ramme den med en anden, ligesom man ville gøre med privatboliger, siger Mehrdad Mangaard Sarraf.

På Pilevej går man konstruktivt ind i dialogen om nyt byggeri

Pilevejs beboere har gennem årene vænnet sig til at passere forbi den tomme hjørnegrund, men det ville efterhånden være dejligt, hvis den ubebyggede grund blev bebygget, fortæller Jesper Abel, bestyrelsesmedlem i Pilevejs Grundejerforening.

- Det pynter ikke på området, og det har det ikke gjort længe. Det er trist, at ejeren ikke har fået grunden solgt endnu, men vi håber på det, ligesom vi håber på, at en ny udvikler vil opføre et pænt byggeri med blandet bolig og erhverv, siger Jesper Abel.

- Det er ikke sådan, at vi ikke ønsker et byggeri, så vi går konstruktivt ind i dialogen, når der kommer et nyt projekt. Vi vil bare gerne sikres, at der opføres nok parkeringspladser dertil, for vi er opmærksomme på parkeringsproblematikken ved Nordre Strandvej.

Der er masser holdingselskaber tilhørende enkeltpersoner inden for ejendomsbranchen, der klarer sig godt år efter år i Risskov, men for variationens skyld har vi set på virksomheder fra forskellige brancher i denne artikel. Foto: Pressefoto, Google Street View, Kristoffer Krogh Kiesbye

Fra milliarder i boliger til mystisk militær-isenkram: Her er 5 lokale virksomheder med overskud på stribe

Fra ejendomsudviklere på Nordre Strandvej til udviklerne af overvågningsudstyr til efterretningstjenester og tandlægerne, der har meget at smile over.


Vi har gennemgået regnskaberne for en række lokale selskaber, der har vind i sejlene og leverer det ene overskud efter det andet.

Vi har fundet fem kendte og ukendte lokale virksomheder, der præsterer overskud efter overskud.

Fra ejendomsudviklere på Nordre Strandvej til udviklerne af overvågningsudstyr til efterretningstjenester og tandlægerne, der har meget at smile over.

Vi har gennemgået regnskaberne for en række lokale selskaber, der har vind i sejlene og leverer det ene overskud efter det andet.

1927 Estate Holding ApS

Sidste år kunne 1927 Estate indvie sit nye hovedkontor på Nordre Strandvej. Kort derfra på Themsvej har selskabet nu sat et nyt banner om, da der er planer om at etablere et madmarked eller markedshal på hjørnet. Foto: Kristoffer Krogh Kiesbye

'Ejendomme gennem generationer' lyder sloganet for de lokale ejendomsudviklere 1927 Estate, og i øjeblikket er koncernens forretning med at udvikle, sælge og udleje ejendomme godt i gang med at sikre ejerkredsen økonomisk sikkerhed gennem generationer.

Med et resultat på 61.139.000 kroner leverede 1927-koncernen nemlig sit bedste resultat nogensinde i sidste regnskabsår i 2021/22, men forventningerne til det kommende regnskab er endnu bedre. Her anslår man, at man kommer ud af regnskabsåret med et overskud på mellem 60-70 millioner kroner før skat.

Aktuelt har koncernen ca. 1.000 boliger i pipelinen, og projektbeholdningen på 1,1 milliarder kroner er solgt og overtages af investorer i år og i 2024.

Til trods for at 1927 Estate-koncernen udlodder 60 millioner kroner til ejerkredsen, står selskabet stadig bundsolidt med en egenkapital på 95 millioner kroner.

Foruden flere byggerier med blandet bolig og erhverv langs Nordre Strandvej har 1927 Estate fået brød på bordet via sine byggerier i Tilst og Risskov Engpark. et nævneværdigt projekt, som ejendomsudviklerne har i pipelinen, er planerne om at udvikle området ved Store Ravnsbjerg i Viby med op mod 1.700 nye boliger bestående af lejligheder, rækkehuse og tiny houses.

Covidence

Det er ikke helt til at vide, hvad der foregår bag facaden hos Covidence. Virksomhedsledelsen har aldrig udtalt sig til pressen før, og du finder forsvindende lidt information på selskabets egen hjemmeside. Foto: Google Maps

Der er tilsyneladende både gode forretningsmuligheder og penge i at understøtte politi, efterretningstjenester, agenturer og specialstyrker verden over med højteknologisk overvågningsteknologi.

Det er virksomheden Covidence, der sidste år slog sig ned i Guldmann-kontorbygningen på hjørnet mellem Lystrupvej og Hedevej, et godt eksempel på.

I sidste regnskabsår år leverede selskabet således et overskud efter skat på knap 50 millioner kroner. Et flot resultat, som dog blegner lidt i lyset af forrige regnskabsårs rekordhøje resultat på mere end 70 millioner kroner.

Covidence, der i dag beskæftiger 46 ansatte, blev startet i 2007 og har i mere end et årti genereret tocifrede millionoverskud.

Virksomheden er omgærdet af mystik og har aldrig udtalt sig til pressen. Firmaets egen hjemmeside er heller ikke ligefrem nogen øjenåbner; Som der står, stræber Covidence efter at levere superb overvågningsudstyr, der er pålideligt og intuitivt, hvilket gør det ideelt i 'kritiske overvågningssituationer' - hvad det så end præcist måtte dække over.

Eltwin

Eltwin skrev i sit seneste regnskab, at man forventer stor vækst i indeværende regnskabsår. Foto: Kristoffer Krogh Kiesbye

Det ligger lidt i navnet, men Eltwin udvikler, producerer og sælger elektronikkomponenter til AC- og DC-motorer.

Hvis det er sort snak, så taler tallene på bundlinjen sit eget tydelige sprog om, at det er en god forretning. Siden 2015 har virksomheden, der ligger på Torsøvej i Vejlby, nemlig leveret det ene tocifrede millionoverskud efter det andet.

Rekordåret blev 2020/21 med et resultat på 25,5 millioner kroner. I sidste regnskabsår gik det dog lidt ned ad bakke med et resultat på 'kun' cirka 15 millioner kroner, men virksomheden, der beskæftiger lidt mere end 100 fuldtidsansatte, ser lyst på fremtiden.

Ifølge ledelsesberetningen forventer man en stigning i resultatet efter skat på massive 190-280 procent. Holder prognosen stik, går Eltwin et nyt rekordregnskab i møde.

Baltic Control

Søskendeparret Karina E. Nielsen og Martin E. Pedersen er fortsat som direktører i Baltic Control efter at være blevet opkøbt af franske Apave Group. Foto: Pressefoto

Baltic Control er næppe et firmanavn, som mange bekendt med, men den Risskov-baserede virksomhed med base på Brunbjergvej spiller en essentiel rolle, når klodens fattigste eller mest udsatte skal brødfødes.

Når der skal fragtes nødhjælp ud til katastrofeområder eller flygtningelejre verden over, så er det nemlig Baltic Controls opgave at sikre, at alt går rigtigt for sig, og at kundens leverancer bliver leveret som aftalt.

Virksomhedens største kunde er ingen ringere end FN, og Baltic Controls bundlinje viser, at man sagtens kan slå et slag for menneskeheden og tjene penge samtidigt.

I regnskabet for 2021/22 kunne virksomheden fremvise et resultat på 7.456.698 kroner efter skat og en bruttofortjeneste på knap 50 millioner kroner. For 2022/23 forventer koncernen endnu et flot resultat før skat på mellem 18-22 mio. kroner.

Den ventede fremgang skyldes blandt andet en betydelig stigning i omsætningen på grund af større opgaver fra kunder som FN - og et større globalt behov for de services, som Baltic Control tilbyder.

Spørgsmålet er så, om sundhedstegnene i Baltic Controls regnskaber er et udtryk for, at det går dårligt ude i den store verden?

Det er stof til eftertanke, men udenlandske investorer har set et potentiale i den danske familievirksomhed, som blev stiftet i 1980.

Således opkøbte den franske kæmpekoncern Apave Group, der omsætter for mere end syv milliarder, Baltic Control den 1. februar i år. Prisen er ukendt.

Risskov Tandklinik

Risskov Tandklinik på Dybbølvej er blandt de ældre tandklinikker i Aarhus og omegn. Foto: Google Streetview

I Risskov Tandklinik kan man godt tillade sig at vise tandpastasmilet, når årsregnskabet skal gøres op, for der er kroner og guld i at... Ja, eksempelvis at reparere beskadigede tænder med guld og kroner.

Klinikken, der har ligget på Dybbølvej siden 1986, kunne senest fremvise et rekordhøjt regnskab med et resultat på knap otte millioner kroner efter skat, og der er ingen 'huller' at finde i tandlægernes regnskaber for det seneste årti - år efter år efter år bliver der leveret et millionoverskud.

Tænder er svære at leve foruden, og da rodbehandlinger, tandreguleringer og tandpine desværre er en del af den menneskelige oplevelse, så er der ingen grund til at tro, at Risskov Tandkliniks får ondt i regnskaberne foreløbigt.

Der var frygt for, at et projekt med ålegræs ville kunne ødelægge kvaliteten af Bellevue Strand, men flere kritikere er parate til at lade Danmarks Sportsfiskerforbund fortsætte med et pilotprojekt. (Foto: Michael Drost-Hansen/Ritzau Scanpix)

Frygten var, at nyt projekt 'kunne ødelægge' Bellevue Strand: Nu er kritikere blødt op, men én trækker fortsat en streg i sandet

I Risskov har en konflikt om udplantning af ålegræs ved Bellevue Strand ført til et møde mellem lokale aktører og Danmarks Sportsfiskerforbund.

Kystdirektoratet har for nylig givet tilladelse til projektet, hvilket skabte utilfredshed blandt Grundejerforeningen Vejlby Fed og Risskov Fællesråd, der havde gjort indsigelser mod det.

Men efter et møde på Blixens, hvor Danmarks Sportsfiskerforbund undskyldte for at have sagt ét, men gjort noget andet, er stemningen vendt. Et nyt og reduceret pilotprojekt med en varighed på et år har fået Risskov Fællesråd og Grundejerforeningen Vejlby Fed til at give grønt lys til udplantningen af ålegræs.

Digelaget Vejlby Fed forholder sig dog stadig kritisk, da ålegræsset harmonerer dårligt med sandfodringen, som laget udfører for at forhindre erosion af digerne langs vandet.

Hvis sportsfiskerforbundet er tro mod sit ord denne gang, kan modstanden fra digelaget endnu sætte en stopper for projektet med ålegræs.

Kystdirektoratet har trods lokal modstand givet Danmarks Sportsfiskerforbund tilladelse til at udplante ålegræs ud for Bellevue Strand. Kritikerne er dog blødt op, da projektet er blevet tilpasset, men Digelaget Vejlby Fed lægger fortsat op til, at det vil klage over afgørelsen.

Det er utroligt, hvordan et godt, gammeldags møde, hvor man kigger hinanden i øjnene og er lydhøre over for hinandens bekymringer, kan gyde olie på vandene.

Sådan et møde havde Grundejerforeningen Vejlby Fed, Risskov Fællesråd, Digelaget Vejlby Fed, Aarhus Kommune og Danmarks Sportsfiskerforbund i sidste uge på Teknik og Miljøs hovedkontor Blixens.

Forinden var vandene oprørte, og der blev raslet med sablerne og varslet en storm af klager. Anledningen var nemlig, at Kystdirektoratet, trods adskillige indvendinger fra Fedets vejforeninger og aktører, har givet Danmarks Sportsfiskerforbund tilladelse til at udplante ålegræs ud for byens bedste badestrand - Bellevue Strand.

Bekymringerne, som du kan læse mere om her, var kort fortalt, at et forsøg med udplantning af ålegræs ganske vist kunne være godt for havmiljøet, men potentielt ødelæggende for kvaliteten af både badevand og badestrand.

Værst var måske, at Danmarks Sportsfiskerforbund havde lovet Grundejerforeningen Vejlby Fed, at man ikke ville søge om lov til at udplante ålegræs ud for Vejlby Fed. Stik imod sit løfte valgte forbundet for sportsfiskere dog alligevel at sende en ansøgning til Kystdirektoratet før sommeren.

Fiskerforbundet har lagt sig fladt ned og undskyldt

Ansøgningen er nu godkendt, og tilladelsen til at udplante ålegræs er givet.

Her er en dykker ved at plante ålegræs i fjorden ved Horsens efter samme princip, som man måske vil gøre brug af i vandet ud for Risskov. Foto: Morten Pape, Scanpix

Men Danmarks Sportsfiskerforbund begynder ikke at plante stiklinger med ålegræs på havbunden ud for Bellevue Strand, medmindre der er lokal opbakning.

Og til mødet på Blixens fik Grundejerforeningen Vejlby Fed, Risskov Fællesråd og Digelaget Vejlby Fed en uforbeholden undskyldning til mødet, fortæller Niels Åge Skovbo, faglig konsulent i Danmarks Sportsfiskerforbund.

- De var berettiget utilfredse med os, og det redegjorde de lokale foreninger for. Vi lagde os fladt ned og gav dem en uforbeholden undskyldning. Deres bekymringer har været relevante, og vi har været for dårlige til at forklare os, siger Niels Åge Skovbo.

Samtidig har man valgt at tage bestik af de lokale bekymringer ved at skrumpe projektet. Selvom Danmarks Sportsfiskerforbund har fået tilladelse til at udplante ålegræs over en treårig periode, vil man i første omgang starte med et etårigt pilotprojekt.

Mængden af ålegræs, der maksimalt vil blive udplantet, svarer til lidt mere end en gennemsnitlig parcelhusgrund - og det skal nagles fast med søm i havbunden fem forskellige steder mindst 200 meter fra kysten og på en dybde på mellem 2,5 til 5 meter.

- Vi har forsøgt at lytte til indsigelserne fra lokale, så projektet er blevet væsentligt indskrænket. Skulle der stik imod evidens skylle søm op på stranden, så står vi for at fjerne dem, og det er vigtigt for mig at understrege, at vi intet foretager os, før lokale har evalueret vores bud på et pilotprojekt og givet grønt lys først, siger Niels Åge Skovbo.

Her er de fem punkter ud for Vejlby Fed, hvor Danmarks Sportsfiskerforbund håber på at kunne udplante ålegræs. Omfanget af felterne vil være mellem 10x10 meter til 10x15 meter.

To tidligere kritikere giver grønt lys

Hvor bølgerne gik højt, har ændringerne og intentionen om kun at starte ud med et pilotprojekt skyllet modstanden fra Risskov Fællesråd og Grundejerforeningen Vejlby Fed væk.

- Vi vil allesammen gerne have et bedre havmiljø, og projektet er minimeret så meget, at vi ikke ser noget problem i at køre et testprojekt og se, hvad det fører med sig. Iltindholdet i vandet er så lavt, at ålegræsset ikke står mange chancer for at overleve, men det skal have en chance, siger Øjvind Serup, formand for Risskov Fællesråd.

Den holdning istemmer Bent Hjorth, formand for Grundejerforeningen Vejlby Fed. Undskyldningen til mødet i Blixens har gjort underværker, men processen, der ledte til, at Kystdirektoratet godkendte Danmarks Sportsfiskerforbund, vækker stadig frustrationer.

Der var nemlig et væld af indsigelser, men kun to høringssvar, der var positive over for udplantningen af ålegræs; et fra én borger, og et fra Aarhus Kommune.

- Der er blevet sagt undskyld, og vi har ikke tænkt os at gøre en større sag ud af udplantningen af ålegræs på en etårig forsøgsbasis. Hvad der til stadighed skuffer mig er dog, at Kystdirektoratet og Aarhus Kommune tilsidesatte så mange ønsker om at afslå tilladelsen til at udplante ålegræs, siger Bent Hjorth og fortsætter:

- Det skete uden dialog, og tilladelsen blev givet med henvisning til, at Aarhus Kommune så positivt på det. Det havde klædt processen, hvis der var blevet indkaldt til et borgermøde, så man havde haft en chance for oplysning, involvering og inddragelse.

Bent Hjorth var før mødet på Blixens med Danmarks Sportsfiskerforbund parat til at klage over afgørelsen om, at der må udplantes ålegræs. Nu håber han i stedet på, at sportsfiskerne, Kystdirektoratet og Aarhus Kommune griber processen bedre an, hvis en lignende sag dukker op i fremtiden. Foto: Privatfoto

Digelaget er stadig kritisk

Hvis Danmarks Sportsfiskerforbund får lov at udplante ålegræs af lokale, vil det formentlig ske i foråret eller forsommeren 2024.

Men der er stadig et stort 'men,' der kan sætte projektet over styr. Nok er to kritikere blødt op, men Digelaget Vejlby Fed forholder sig som udgangspunkt stadig kritisk over for projektet.

- Som udgangspunkt har vi den holdning, at der skal gøres indsigelse mod tilladelsen fra Kystdirektoratet, for det virker ikke til, at man har taget stilling til, at ålegræs og sandfodring harmonerer dårligt sammen, siger Erik Holk Poulsen, næstformand i Digelaget Vejlby Fed.

Sandfodring på Vestkysten, der foregår i en helt anden skala end ud for Vejlby Fed. Digelaget Vejlby Fed har gennem flere år haft succes med at 'fodre' strandene langs Vejlby Fed med sand, så vandet får sværere ved at æde af diget. (Foto: Henning Bagger/Scanpix 2017)

Digelaget 'fodrer' årligt kyststrækninger langs Vejlby Fed med sand for at forebygge erosion af digerne. Derfor har laget svært ved at godkende projektet for ålegræs, medmindre Kystdirektoratet kan redegøre for, at det ikke vil forplumre klimatilpasningen.

- Det er fint, at fiskerforbundet har forsøgt at tage hensyn til brugerne af Bellevue Strand, men vi savner svar på, hvorfor Kystdirektoratet tilsyneladende ikke har taget stilling til, at det selv har udpeget Vejlby Fed som et sted, der skal sandfodres. Derfor har vi bedt om indsigt i sagsbehandlingen, og derfor gør vi formentlig indsigelse, før fristen er ovre, siger Erik Holk Poulsen.

To teenagere blev fundet 'næsten bevidstløse' i en hæk, og vi er kommet nærmere en vinder af udbuddet for Risskov Skole

Her får du et kort nyhedsoverblik over, hvad der ellers rører sig i Risskov.

Kort nyt fra 8240 Risskov, som du også med fordel kan læse.

Ungdomsklubben advarer mod nye rusmidler blandt unge i bydelen

Strandskolen i Risskov. Foto: Jens Thaysen

Hvad handler det om? Forældre til de større elever på Strandskolen i Risskov har onsdag morgen modtaget en besked via Aula, hvor ungdomsklubben på skolen advarer om at holde øje med, om der florerer nye rusmidler eller misbrugstendenser blandt de unge i bydelen. Anledningen er, at to teenagere fra skolens ottende klasse tirsdag aften blev fundet i en hæk tæt på skolen i en tilstand, der i beskeden beskrives som "måske bevidstløs".

Hvordan fik de hjælp? De to elever blev fundet om aftenen ved spisetid af personale fra skolens ungdomsklub. Klubbens personale vurderede, at de to unge i hækken havde behov for lægehjælp og tilkaldte derfor ambulancer, som tog begge eleverne med. Forældrene blev også tilkaldt.

Hvad er det for en klub? Ungdomsklubben på Strandskolen hedder Klub Strand og er et tilbud til de større børn fra 4. klasse og op. Klubben er ikke som sådan en del af skolen, men ligger på skolens matrikel og er et fritidstilbud efter skoletid til de børn, der er blevet for gamle til SFO.

Snart skal en vinder af udbuddet for Risskov Skole udvælges

 Arkivfoto: Kim Haugaard

Hvad handler det om? - Risskov Skole skal udvides med mellem 2.000-2.200 kvadratmeter på grund af stigende elevtal. Som RisskovLIV kunne berette i oktober, blev udbygningen af folkeskolen til 139 millioner kroner sendt i udbud.

Hvad er det nye? - Interessen har været stor. I alt har 20 forskellige hold deltaget i udbuddet og er kommet med sit bud på, hvordan æstetikken, mobiliteten og læringsmiljøerne for fremtidens Risskov Skole skal se ud.  Børn og Unge har haft travlt med at udvælge fem hold af ansøgere, der nu skal komme med et tilbud på udbygningen.

Hvornår kåres en vinder? - Forløber alt efter planen, vil Børn og Unge pege på en vinder af udbuddet den 22. december.

De fem hold af mulige totalrådgivere til skoleudvidelsen, der er gået videre til den store finale, er:

1. Arkitektfirmaet Kjaer & Richter A/S

Arkplan ApS

Søren Jensen Rådgivende Ingeniørfirma A/S

Vilhelm Lauritzen Arkitekter A/S

2.  Cobe A/S

ABC Rådgivende Ingeniører A/S

 og Børn og Unge har sidenhen modtaget

3. Henning Larsen Architects A/S

Thing Brandt Landskab Aps

Rambøll Management Consulting A/S

Rambøll Danmark A/S

4. AART architects DK West A/S

INGENIØR'NE A/S

AART architects DK East A/S

5. Pluskontoret Arkitekter A/S

JJW Arkitekter

Ingeniørfirmaet VIGGO MADSEN A/S

Risskov Fællesråd er i omdrejninger - og nu med ny hjemmeside

Risskov huse Foto: Jens Thaysen

What's new? - Vejlby og Risskov gik hvert til sit i fællesrådsregi før sommerferien, da Vejlby Risskov Fællesråd gik i opløsning. I slutningen af august blev det nye Risskov Fællesråd så stiftet, og den nye forening forbeholdt borgere og foreninger på Risskov-siden af Grenåvej har nu fået sin hjemmeside i luften.

Du finder Risskov Fællesråd på https://www.risskovfaellesraad.dk/. Her kan du melde dig ind i foreningen og læse nyheder om, hvilke lokalsager fællesrådet beskæftiger sig med i øjeblikket.

Hvad er et fællesråd? - Kort fortalt er fællesrådet en forening, der blev dannet for at sørge for, at borgerne i forstæderne også blev hørt inde på rådhusets bonede gulve. Det skete i takt med, at Aarhus Kommune voksede, og landkommunerne blev indlemmet.

Foreningen er en form for mellemled, der har god adgang til forvaltningen i Aarhus Kommune. Hvis du gerne vil inddrages, eksempelvis i forbindelse med nye byggeprojekter, mobilitetsudfordringer eller klimatilpasninger, så kan du med fordel kontakte fællesrådet - eller måske endda melde dig ind.