Har du også undret dig over nyt Risskov-byggeri? Sådan skiller det sig ud fra mængden
I første halvdel af næste år står 58 nye lejligheder klar ved Nordlandsvej. Og det er et byggeri, der skiller sig ud fra Risskovs øvrige boligprojekter.
Det ligner efterhånden et helt almindeligt boligbyggeri, det der er i gang ved Nordlandsvej i Risskov.
Men kommer man tættere på, kan man se, at der er gang i et projekt, der skiller sig ud fra den efterhånden store mængde af nyopførte lejlighedskomplekser.
For i modsætning til det, der ellers skyder i vejret, er den bærende konstruktion i Risskovs nye boligblok ikke lavet af beton men af træ.
Det har fået et par af RisskovLIVs læsere til at undre sig. Og det forstår Trine Sørensen godt. Hun er direktør i selskabet W1 Holding, som er i gang med at opføre to byggerier tæt på Torsøvej Station.
- Vi får at vide, at vi er de første i Danmark, der bygger 100 procent i træ og med træ som den stabiliserende konstruktion. Der er altså ingen betonkerne ved elevatorer eller trappeskakte. Det gør vi, fordi vores vision er at kigge ind i bæredygtigt byggeri, og vi tror på, at det er den rigtige vej at gå i markedet, siger hun.
Et dyrere valg
Iført hjelm, sikkerhedssko og refleksvest har hun inviteret RisskovLIV med op i det næsten færdige træbyggeri.
Det meste af træet bliver dækket af med facader og beklædning, men inde i selve lejlighederne vil det være synligt, at byggeriet hviler på en trækonstruktion.
- Her kan du se den her bjælkekonstruktion, som kommer til at være synlig, siger Trine Sørensen, der er gået ind i en af etagebyggeriets etværelseslejligheder.
- Træ gør noget godt for indeklimaet, og vi håber, at det er med til at give en fornemmelse af, at det er mere varmt.
Byggeriet her ved Nordlandsvej er tredje etape for W1 Holding, der på nabogrundene har opført to etagebyggerier efter en mere klassisk byggeopskrift. Ifølge Trine Sørensen kunne selskabet ikke have fået tilladelse til at opføre det nye projekt i ren beton uden at lave forskellige tiltag.
- Der kommer mange regler og beregninger, der kræver, at man tænker andre veje end beton, og vi kunne ikke leve op til værdierne her med ren beton, så vi har været nødt til at tænke alternativt for at komme op i den højde, siger Trine Sørensen.
Det er dog et tilvalg, at selskabet har valgt at gå all in på træ.
- Træelementer er dyrere end beton, og vi kunne sagtens have taget mere beton ind og gjort det billigere, men vi vil gerne være mere bæredygtige.
Nej, det vælter ikke
Til februar kan de første lejere flytte ind i Søhusene, som W1 Holdings nye projekt er blevet døbt. Når hele projektet er endeligt skruet sammen, er Risskov blevet 58 lejligheder rigere.
Trine Sørensen forventer, at der er indflytning på anden del af Søhusene i april. Også selvom anden halvdel af projektet lige nu ikke rager ret mange centimeter over jorden.
- Det går stærkt, og det er noget af det, man kan med de her træelementer. Det går meget hurtigere, end hvis man skulle bore i beton.
Byggeriets øverste etage er endnu ikke på plads. Fra en stige kan man kravle op og se, hvilken udsigt der venter lejerne af penthouselejligheden.
Men det er ikke kun udsigten udover vandet, Trine Sørensen vil vise fra byggeriets top. Her ligger samtidig en af de bjælker, der er med til at holde bygningen sammen. Det er dem, hun henviser til, når hun bliver spurgt om konstruktionens holdbarhed.
- Da vi præsenterede det her for vores hovedaktionær, blev vi spurgt, om det ikke ville vælte i stormvejr, eller om der går termitter i det, men det gør det selvfølgelig ikke. Det er meget misforstået, for træ er superstærkt, og det er det også brandmæssigt. Og det her er af en helt anden hårdhed end det, man putter på sit skur eller sin terrasse derhjemme.