Veri Centret er blevet solgt i en stor selskabshandel. Foto: Jens Thaysen

Nye ejere af Veri Centret vil løse parkeringsproblem

Man skal være vågen, hvis man vil undgå at komme tilbage til en gul lap i forruden, når man besøger Veri Centret.

Der gælder nemlig forskellige parkeringsregler på arealet rundt om centret, og det har mange gange skabt frustrationer hos butikkernes kunder.

Også hos de erhvervsdrivende er den løstsiddende bødeblok blevet bemærket, og der blev da heller ikke lagt fingre imellem, da en butiksejer lige før jul forfattede et læserbrev, der klart og tydeligt kritiserede måden, parkeringspladserne og ikke mindst bøderne bliver fordelt på.

Nu er centret på nye hænder, og parkeringsballaden er noget af det, der skal kigges på. Det fortæller den ene af de nye ejere i dagens første artikel.

Ved ombygningen af det gamle psykiatriske hospital var det ikke bøder men ekstraregninger, der flittigt blev udskrevet. Forvandlingen fra anstalt til almene boliger var en vanskelige størrelse, og det kan tydeligt ses i det endelige byggeregnskab for projektet.

Her kan man læse, at der blev lagt et trecifret millionbeløb oveni den pris, der i første omgang var budgetteret med.

Helt så mange penge skal det ikke koste at blive den nye ejer af det, som mægleren beskriver som drømmevillaen ved Riis Skov. Der skal dog ualmindeligt mange millioner op af lommen, hvis det store palæ skal blive dit.

Det kan du læse mere om nedenfor, hvor du også finder en historie om to forsøg på ulovligheder, der begge blev stoppet af teknologien.

Du kan også læse om en af områdets anerkendte arkitektvirksomheder, der efter at have sat et stort aftryk på særligt området omkring Nordre Strandvej nu lukker butikken. I stedet fortsætter den lokale arkitekt Jens Vang på egen hånd.

God læselyst.

Billede af Christian Gnutzmann
Billede af skribentens underskrift Christian Gnutzmann Journalist
Veri Centret har fået nye ejere. Arkivfoto: Kim Haugaard

Butiksejere kritiserede parkeringsforholdene ved Veri Centret: Nye ejere vil se på løsninger

Efter en stor ejendomshandel har Veri Centret fået nye ejere, og de har planer om at løse de parkeringsudfordringer, som både kunder og butiksdrivende har klaget over.

Efter en stor ejendomshandel har Veri Centret fået nye ejere, og de har planer om at løse de parkeringsudfordringer, som både kunder og butiksdrivende har klaget over.

Man driver rovdrift på kunderne, når de får bøder søndag morgen, mens de henter rundstykker, og har glemt at sætte p-skiven, selvom der kun holder fem biler på parkeringspladsen.

Sådan lød det fra en frustreret butiksejer i Veri Centret til RisskovLIV i december.

Den skarpe kritik, som også fik opbakning af centerforeningen, blev rettet mod NREP, der på det tidspunkt ejede centret, og dermed også stod bag parkeringsreglementet.

Og med forskellige retningslinjer rundt om på centrets parkeringsplads, har der ifølge førnævnte butiksejer været tale om ’klar chikane af vores kunder.’

Det kan blive ændret nu, for med nye ejere af centret blæser nye vinde gennem butiksgangene.

- Vi har fokus på det, og det er noget, vi er i dialog med centerforeningen, lejerne og parkeringsselskabet om, siger Sonni Rode Madsen, der er direktør i Løgten Invest, som sammen med BC Retail Ejendomme 3 har købt Veri Centret.

Skal gøres rigtigt

Det kræver fuld koncentration, hvis man vil undgå en af de dyre, gule lapper i forruden på Veri Centrets parkeringsplads. På størstedelen af pladsen må man parkere i to timer, men foran Lidl gælder andre regler. Det samme er tilfældet for de båser, der er udstyret med en ladestander.

Der gælder forskellige regler for parkering på arealerne omkring Veri Centret. Arkivfoto: Christian Gnutzmann

Om en mere simpel regelbog kan være en del af løsningen, vil Sonni Rode Madsen ikke sige noget om endnu. Han fortæller, at der er flere forslag og elementer i spil, men at han holder mulighederne for sig selv, indtil noget er besluttet.

- Det skal gøres rigtigt, og vi skal være sikre på, at det ikke skal laves om igen, siger han.

De nye ejere har haft centret i lidt over en måned, og fra de butiksdrivende er der ros trods det indtil nu korte samarbejde. Det fortæller Michael Kaufmann Petersen, der er formand for Veri Centerforening.

- Nu er det stadig meget nyt, men vi har indtil videre, fået et meget positivt indtryk af de nye ejere - så jeg er sikker på, at det bliver rigtig godt.

Købt for trecifret millionbeløb

Da NREP købte centret i 2013, var det til en pris på 114 millioner kroner. Sonni Rode Madsen ønsker ikke at oplyse den pris, der netop er givet for centret, men han fortæller, at prisen er steget siden 2013.

- Vi har givet en højere pris, end hvad NREP gav i sin tid, for de har udviklet og tilført det merværdi, siger Sonni Rode Madsen, der samtidig spår centret en god fremtid.

- Vi synes, det er et godt center med en god beliggenhed samt en god sammensætning af butikker, og vi har tiltro til, at det også vil være et godt center 10-15 år ude i fremtiden. Vi ser både udfordringer og muligheder, der kan udfoldes.

Den historiske bygning er nænsomt blevet renoveret. Resultatet er blevet rost, men prisen er også blevet markant højere end først forventet. Arkivfoto: Jens Thaysen

Her er beløbet: Ombygningen af psykiatrisk hospital blev langt dyrere end forventet

En fredet bygning og flere uforudsete forhold betød, at prisen på boligprojektet endte langt over budget. Nu viser det endelige regnskab, hvor meget det faktisk løb op i.

En fredet bygning og flere uforudsete forhold betød, at prisen på boligprojektet endte langt over budget. Nu viser det endelige regnskab, hvor meget det faktisk løb op i.

Håndværkerne stødte på stribevis af overraskelser og uforudsete udfordringer, da det gamle psykiatriske hospital blev forvandlet til 231 almene lejligheder.

Det betyder, at ekstraregningerne har stået i kø, og at den samlede pris for projektet er gået langt over det, der ellers var budgetteret med.

Overskridelsen lyder på 117.361.000 kroner.

Det fremgår af det endelige byggeregnskab for projektet, og det sender den samlede pris op på 533 millioner kroner.

- Det er rigtig mange penge, men det er alligevel ikke så overraskende, for det er en fredet bygning, og det er sådan en, hvor man ikke ved præcist, hvad der sker, når man begynder at åbne den. Det er et projekt helt uden for kategori, siger Morten Homann, der er direktør i boligforeningen AAB, der står bag projektet.

Der er 231 lejligheder i det gamle psykiatrisk hospital. Arkivfoto: Jens Thaysen

Han forsikrer samtidig om, at det trecifrede millionbeløb ikke er noget, der skal betales af lejerne i AAB’s afdelinger.

- Det er hovedorganisationen, der betaler de 117 millioner, og det er penge, vi har haft mulighed for at betale. Men selvfølgelig er vores polstring ikke så god, som den var, før vi gik i gang, siger Morten Homann.

De 117 millioner er penge, I kunne have brugt på renoveringer af andre af jeres afdelinger. Kan du forstå, hvis der sidder nogle lejere og tænker, at de penge skulle være brugt anderledes?

- Det kan jeg selvfølgelig godt forstå, men vores bestyrelse er skarp på at prioritere de penge, vi har, og vi har trods alt stadig mulighed for at yde tilskud, og så sent som i sidste måned ydede vi tilskud på fem millioner til nyt tag ved Nørreport.

’Det skal overvejes en anden gang’

Morten Homann fortæller, at håndværkerne blandt andet stødte på kloakker, der ikke var som på tegningerne. Samtidig har meget af renoveringen skullet foregå med håndkraft.

Det har kostet ekstra, og den store ekstraregning har fået boligforeningens revisor til at anbefale, at AAB tænker sig grundigt om, inden den kaster sig ud i lignende projekter.

”Overskridelsen ved byggeriet skyldes primært uforudsigelige omkostninger på grund af ejendommens beskaffenhed. Vi anbefaler, at såfremt der fremadrettet vil være lignende projekter, at ledelsen overvejer, hvorvidt boligorganisationen bør påtage sig den risiko, der er forbundet med et sådant byggeri,” står der i byggeregnskabet.

Stort set ingen af lejlighederne er ens. Arkivfoto: Jens Thaysen

Direktøren i boligforeningen regner da heller ikke med, at AAB kaster sig over et lignende projekt igen lige foreløbig.

- Det har været en fantastisk proces og et fantastisk resultat, men jeg tror, at der er andre, der er gearet bedre til den slags projekter end almene boligforeninger, siger Morten Homann.

Stadig tomme lejligheder

De første flyttede ind i lejlighederne før jul sidste år, og der er stadig gang i udlejningen. Morten Homann har tidligere fortalt om stor interesse, men på det seneste bestyrelsesmøde i juni fortalte direktøren, at ”udlejningskadencen er faldet”.

- Nu er den steget lidt igen, og vi har en række initiativer i gang. Da vi kiggede på det sidst, sagde vi, at vi i det bedste scenarie havde udlejet det hele inden nytår i år, i det værste havde vi udlejet det til december næste år. Når vi fremskriver det nu, har vi lejet det hele ud til juli næste år, siger han.

Er det tilfredsstillende?

- Det tænker jeg. Det ville selvfølgelig være dejligt, hvis vi havde lejet det hele ud på mandag, men det går den rigtige vej, og jeg er ret sikker på, at når vi kommer et år længere frem, er det hele udlejet, siger Morten Homann, der i samme omgang fortæller, at det er hovedforeningen, der hæfter for de tomme lejligheder.

Forvandlingen fra anstalt til lejligheder er med i opløbet om at vinde dette års Renoverpris. Det kan du læse mere om her.

Rasmus Krabbe, til venstre, og Jens Vang har stået bag en række projekter i Risskov. Nu stopper de samarbejdet. Pressefoto

Anerkendt duo har sat et stort aftryk på Nordre Strandvej - nu går den lokale arkitekt solo

Jens Vang er stolt af det aftryk, han som partner i Krabbe Vang Arkitekter har været med til at sætte på Risskov. Nu er tiden kommet til at starte forfra, siger han.

Jens Vang er stolt af det aftryk, han som partner i Krabbe Vang Arkitekter har været med til at sætte på Risskov. Nu er tiden kommet til at starte forfra, siger han.

Nordre Strandvej har udviklet sig markant de seneste år, og det er de færreste, der har spillet en større rolle i forvandlingen end Krabbe Vang Arkitekter.

I løbet af det seneste årti er blandt andet bygningen med Joe & The Juice, Lagkagehuset, Piccolo og den nye butiksklynge ved Fortevej blevet til på tegnestuens tegnebræt.

- Uden at skulle sige for meget, synes jeg, at vi har bidraget meget til det liv, der er kommet på Nordre Strandvej, siger Jens Vang, der er chefarkitekt og partner i Krabbe Vang Arkitekter.

At der er kommet mere liv, og at strandvejen er blevet mere attraktiv, har arkitektvirksomheden selv fået lov at mærke. Arkitekterne tegnede selv bygningen på Nordre Strandvej, hvor virksomheden i de sidste 10 år har holdt til. Men Krabbe Vang Arkitekter ejer ikke bygningen, og de blev for nylig præsenteret for en huslejestigning.

- Det er på sin vis et paradoks – og måske endda lidt poetisk – at vi selv har været med til at skabe det liv og det erhvervsmiljø, der nu gør området så attraktivt, at priserne følger med. Det er en slags dobbelteffekt, hvor man både er afsender og modtager af konsekvensen. Men jeg ser det faktisk som noget positivt. Det er en meget konkret og målbar bekræftelse af, at det, vi har lavet, har fungeret. Vi har bidraget til at tiltrække mennesker, forretninger og byliv – og det kan man nu også se på ejendomsmarkedet. Jeg er stor tilhænger af de frie markedskræfter og tager det som en slags anerkendelse.

Flere af strandvejens butiksbygninger er blevet til hos Krabbe Vang Arkitekter. Foto: Kim Haugaard

Der er dog ikke grund til at spekulere i huslejen på Nordre Strandvej ret meget længere, for til september stopper Jens Vang, og Rasmus Krabbe, der er bygningskonstruktør, partnerskabet.

Et sats

Beslutningen er taget uden dramatik, og makkerparret færdiggør de opgaver, der fortsat er i bogen. Der går heller ikke længe, før man kan se flere Krabbe Vang-aftryk på strandvejen.

Blandt andet er der gang i et nyt projekt ved Themsvej og på Nordre Strandvej 42, hvor en grund i årevis har stået tom, og begge steder er det den lokale tegnestue, der har sat stregerne.

Den lokale tegnestue står også bag flere af områdets villaer, som blandt andet Jens Vangs eget hjem på Solmarksvej, der tidligere har vundet grundejerforeningens arkitekturpris. Privatfoto

Men snart er det altså slut med virksomheden, der også har tegnet en række af områdets iøjnefaldende villaer.

Og mens Rasmus Krabbe endnu ikke endeligt har besluttet sig for, hvad fremtiden skal bringe, kommer Jens Vang til at fortsætte som arkitekt med egen forretning.

- Jeg har taget hul på sommer nummer 52, og jeg kunne mærke, at det var nu, hvis jeg skulle prøve at starte noget helt nyt. Jeg har lyst til at bygge et firma, der passer bedre til den måde, jeg gerne vil arbejde og leve på i mine 50’ere – med mere balance, stærkere relationer og en kultur, der har noter af mig. En ny version af både mig selv og mit arbejde, der står skarpere og er klar til at følge med i en verden, der hele tiden rykker. Ambitionen er at ligge foran på bølgen – ikke padle bagved, siger Jens Vang.

Noget af det nyeste på Nordre Strandvej er butiksklyngen ved Fortevej. Også dette byggeri er tegnet af Krabbe Vang Arkitekter. Foto: Kim Haugaard

Et hurtigt kig på virksomhedens seneste regnskaber viser, at duoen ikke bare siger farvel til en samarbejdspartner, men også en velsmurt butik, der leverer det ene overskud efter det andet.

I har en god forretning, er det så ikke et sats at kaste sig ud i noget nyt?

- Jo, det virker nok ikke som en helt færdigbagt beslutning. De fleste ville nok bare være fortsat, for vi har haft en velfungerende forretning og en solid økonomi. Men jeg er nået til et plateau i det setup, vi har haft – og jeg kunne ikke længere se, hvordan jeg skulle komme til det næste. Og når krøllen på halen begynder at rette sig ud, så får jeg svært ved at finde ro. Det ligger i mit DNA.

- Som Fugl Føniks må jeg nogle gange brænde det gamle ned, for at noget nyt kan kigge frem af asken. Det nye skal være et sted, hvor jeg kan samle mennesker omkring projekter og processer, der giver energi med en kultur, jeg kan se mig selv 100 procent i. Det føles rigtigt nu, fordi jeg har erfaringen, modet og lysten til at gøre det på en ny måde, siger Jens Vang.

Stolt af aftrykket

Jens Vang kalder det en version 2.0 af sig selv, det der efter planen skal rejse sig fra asken. Den nye begyndelse bliver ikke på Nordre Strandvej, men i et kontorfællesskab på Aarhus Ø, sammen med en gruppe venner, der også arbejder med arkitektur, ejendomsudvikling og investering i startup-virksomheder.

Det betyder dog slet ikke, at Jens Vang har tegnet sine sidste Risskov-streger.

- Jeg bor her, jeg kitesurfer her, jeg går tur her. Og jeg vil rigtig gerne blive ved med at tegne til området. Det her er mit hjem, siger han.

Krabbe Vang Arkitekter har ikke kun sat et aftryk på Nordre Strandvej. Virksomheden står også bag flere af områdets villaer. Privatfotos

Rent fysisk forlader han dog 8240 rent arbejdsmæssigt, og når det sker, så er det med en stor portion stolthed.

– Vi har været heldige at få lov at tegne en række af de steder, der i dag er blevet små lokale pejlemærker. Når jeg går en tur i området og ser liv foran bygningerne, forretninger der klarer sig godt, og mennesker der bruger det, vi har skabt – så bliver jeg oprigtigt stolt. Det er det, arkitektur skal kunne, siger Jens Vang

De fleste har en holdning

Byudvikling er noget, der kan trække folk til tasterne, og det samme er tilfældet med arkitektur. De to ting følges ofte ad, og der er da også ofte nogen, der har en holdning til det, Jens Vang har tegnet. Den del er en naturlig del af jobbet, fortæller han.

– De fleste har en holdning til arkitektur, og det skal de have. Men sidst jeg tjekkede, fandtes der ikke nogen facitliste for god eller dårlig stil. Det vigtigste for mig er, at det fungerer for dem, der bor der, lever der, eller driver forretning der. Arkitektur skal vække noget både visuelt og menneskeligt. Hvis ingen reagerer, har man måske lavet noget ligegyldigt.

Og der er noget, der tyder på, at tegnestuen er lykkes med at ramme de rigtige linjer. I hvert fald har Krabbe Vang Arkitekter flere gange høstet anerkendelse fra Grundejerforeningen Vejlby Fed. Foreningen har tidligere uddelt priser til områdets bedste arkitektur, og her er det blandt andet blevet til en pris for Bedste restaurering af ældre hus.

Den pris fik arkitekterne for omdannelsen af den bygning, der i dag huser Lagkagehuset på Nordre Strandvej.

Også Jens Vangs egen villa på Solmarksvej har modtaget foreningens anerkendelse, da den for nogle år siden blev kåret som årets villa for sit arkitektoniske udtryk og tilpasning til området.

Jens Vangs nye virksomhed kommer til at hedde Vang Arkitekter.

Boligen beskrives som en 'drømmevilla'. Foto: EDC Poul Erik Bech Risskov/Egå

Stor ’drømmevilla’ til salg: Prisen kan blande sig i top-5 over største Risskov-handler nogensinde

Villaen er mere end 100 år gammel og ligger lige op ad Riis Skov. Nu er den sat til salg for et tårnhøjt beløb.

Villaen er mere end 100 år gammel og ligger lige op ad Riis Skov. Nu er den sat til salg for et tårnhøjt beløb.

Der kan sættes flueben ud for ’stil, historie og unik beliggenhed’.

Villaen på Rishøjvej 11 lige ved Riis Skov er noget ganske særligt, og derfor er det heller ikke så overraskende, at mægler EDC Poul Erik Bech maler med den store pensel i den salgsannonce, der netop har ramt det lokale boligmarked.

Og der kan sættes mange flere end bare de tre indledende krydser. Villaen har et boligareal på 436 kvadratmeter, der er brugsret over 2.000 kvadratmeter grund, sauna og en opvarmet pool.

Villaen er mere end 100 år gammel, men trods den fremskredne alder fremstår den ifølge mægleren ’nænsomt bevaret og forfinet’.

I modsætning til de fleste andre Risskov-villaer i den prisklasse, ligger boligen her ikke lige i vandkanten. Foto: EDC Poul Erik Bech Risskov/Egå

Prisen er da også derefter, og sidder du og drømmer om at rykke ind i ovenstående, så skal du have det helt store checkhæfte med. Villaen er sendt på markedet med en pris på 32 millioner kroner.

Blandt de dyreste nogensinde

Holder den udbudte pris, så vil Rishøjvej 11 stryge ind i top fem over de dyreste villaer, der nogensinde er handlet i Risskov. Listen toppes fortsat af Ryvangs Allé 32, der i 2022 blev solgt for 43,4 millioner kroner.

De 32 millioner kroner, der er klistret på salgsannoncen for Rishøjvej 11, gør villaen til en af de dyreste på markedet lige nu. Det er kun Rønnevej 15, der med en pris på knap 35 millioner kroner overgår det, som EDC Poul Erik Bech kalder ’drømmevillaen’ ved Riis Skov.

To gange indenfor en uge lykkedes det politiet at finde frem til de formodede gerningsmænd. Det skete ved hjælp af en sporingsfunktion og overvågning. Arkivfoto: Michael Bager

En blev snuppet, en anden opgav indbruddet – begge gange var det teknologien, der fældede tyvene

Overvågning og sporingsfunktioner kan være nyttige. Det viser to eksempler fra Risskov fra den seneste uge.

Overvågning og sporingsfunktioner kan være nyttige. Det viser to eksempler fra Risskov fra den seneste uge.

Det lykkedes en 30-årig mand at komme hjem fra byen natten til lørdag med en taske, der ikke var hans.

Desværre for ham lå der i den stjålne taske et sæt airpods, der kom til at fungere som sladrehank. Sporingsfunktionen Find var nemlig slået til.

Den 25-årige kvinde, der havde mistet sin taske og dets værdier, kunne se, at hendes airpods var endt på en adresse i 8240, og da ordensmagten sendte en patrulje til adressen fandt betjentene både den 30-årige mand og kvindens taske.

På adressen blev der også fundet en peberspray og en mindre mængde hash og kokain. Manden blev sigtet for tyveri, overtrædelse af våbenloven og besiddelse af euforiserende stoffer.

Det skriver Østjyllands Politi i døgnrapporten.

Måtte opgive indbrud

Teknologien fældede den 30-årige formodede tasketyv, og senere på ugen var det en anden slags IT, der fik en 36-årig mand til at droppe sine ugerninger.

Manden havde udset sig et tomt hus natten til onsdag, men selvom villaens ejere altså ikke var hjemme, kunne de følge med i, hvordan en mistænkelig mand først luskede rundt og senere bankede på og tog i håndtagene.

Ejerne blev via en app gjort opmærksomme på, at der var ubudne gæster, og de tog med det samme fat i politiet.

Og selvom den 36-årige mand var væk, da betjentene kom frem, lykkedes det dem at finde frem til en mand, der lignede personen på overvågningen.

Han blev anholdt og visiteret, og i hans lommer fandt betjentene en hue og nogle handsker samt en joint. Den 36-årige blev sigtet for forsøg på indbrud og for besiddelse af euforiserende stoffer, oplyser politiet.

Østjyllands Politi opfordrer i den forbindelse til, at man slår alarm, hvis man opdager noget mistænkeligt.

- Desværre er der som regel en del tyve på arbejde, mens andre holder sommerferie, så husk gerne at få lavet en aftale med naboen om at holde øje med dit hus. Ring til os, hvis du ser mistænkelige personer i dit nabolag. For vi er OGSÅ på arbejde og har et vågent øje med indbrudstyve, skriver politiet i døgnrapporten.

De seneste par døgn har Østjyllands Politi fået en del anmeldelser om indbrud i private hjem, og desværre er det ikke så overraskende, skriver politiet. Arkivfoto: Jens Thaysen

Risskov har været hårdt ramt – politiet kommer med opfordring

Flere veje i 8240 har i den seneste uge været ramt af indbrud, og det får politiet til at komme med en opfordring.

Flere veje i 8240 har i den seneste uge været ramt af indbrud, og det får politiet til at komme med en opfordring.

Fredagens døgnrapport er kedelig læsning set med Risskov-øjne. Hele fem gange optræder 8240 på listen over steder, hvor indbrud er blevet meldt til politiet.

”De seneste dage er det særligt Risskov-området, der har været ramt af indbrud”, skriver Østjyllands Politi.

Der er meldt om indbrud på blandt andet Badevej, Tokkerbakken, Rolighedsvej og Fortevej, og de fem anmeldte indbrud på døgnrapporten kan lægges til de tre, der har været i løbet af ugens andre dage.

Politiet opfordrer til at holde øje med fremmede biler og mennesker, ligesom det er en god ide at tage et ekstra kig på naboens ferieforladte hjem.

”Ser du nogen, du ikke kender, så gå hen og snak med dem. Ring 114, hvis du ser noget mistænkeligt, og ring 112, hvis du ser nogen i færd med at bryde ind,” lyder opfordringen.

Ordensmagten fortæller samtidig, at ferieindbrud er et generelt problem.

- Vi er meget opmærksomme her i ferietiden og prioriterer vores patruljer efter de analyser, vi laver på indbrudsområdet. Men vi har brug for borgernes hjælp til at holde øje og give os besked, hvis de ser noget mistænkeligt. Vi prioriterer indsatsen mod indbrud, så man skal ikke tøve med at ringe til os, hvis man for eksempel ser nogen luske rundt i nabolaget eller anden mistænkelig adfærd, siger politiinspektør Brian Voss Olsen, der giver en klar opfordring:

- Snak med dine naboer, og find ud af, hvornår I hver især er på ferie, og lav så en aftale om at gå nogle faste runder rundt om de huse, hvor der ikke er nogen hjemme.