Kun for en bestemt gruppe mennesker: Næsten 100 lejligheder kan være på vej i nybygget kvarter
Aarhus Kommune overvejer salg af grund til et nyt boligprojekt med omkring 100 lejligheder mellem Engsøvej og Arresøvej.
Projektet sigter mod at tilbyde boliger til personer over 55 år. Boligerne vil indeholde både fællesfaciliteter som spa og fitness samt grønne gårdområder med et orangeri.
Hvis der gives grønt lys, kan byggeriet starte senere i år med indflytning vente i sommeren 2027.
Massevis af boliger er skudt op i området omkring Lystrupvej i de seneste år, og snart kan endnu flere være på vej.
Et projekt med i omegnen af 100 lejligheder er på tegnebrættet for det ene hjørne af det grønne areal mellem Engsøvej og Arresøvej. Det viser et dispositionsforslag, der er sendt til Aarhus Kommune, som RisskovLIV har fået indsigt i.
Maskinerne kan gå i jorden allerede senere i år, og gør de det, kan boligerne være klar til indflytning omkring sommeren 2027.
Men inden udviklerne kan gå i jorden, skal byrådet sige ja til at sælge jorden fra. Grunden er fortsat Aarhus Kommunes, og tidligere på ugen var et salg af grunden på Magistratens dagsorden som et lukket punkt.
I den kommende uge skal sagen drøftes i byrådssalen, og ender politikerne med at sælge jorden fra, så skal næste kapitel af omdannelsen af ved Grenåvej og Lystrupvej altså skrives.
Kun for en bestemt gruppe
Det er Holmsø Boligresorts, der arbejder på at få en aftale med Aarhus Kommune, og som før jul afleverede et dispositionsforslag til kommunen.
Projektet henvender sig til personer, der har rundet 55 år, og det er ”designet til behovet for boliger til mennesker efter børnelivet”, som det står i forslaget.
Mellem karrebygningerne bliver der lavet et grønt gårdområde, hvor der også er planlagt et orangeri. Der bliver lejligheder på både over og under 100 kvadratmeter. Og så bliver der etableret fællesfaciliteter med blandt andet spa, sauna, fitnesscenter og cafe.
Hvis altså det skitserede forslag også bliver det, der føres ud i virkeligheden på Arresøvej.
Det kræver først og fremmest byrådets accept i forbindelse med et kommunalt salg af grunden. Derefter skal der gives en byggetilladelse, inden et muligt projekt kan realiseres.
RisskovLIV har forsøgt at få en kommentar fra Holmsø Boligresorts, som først vil kommentere, når byrådet har taget stilling til et eventuelt salg af grunden.
Et sted med trafikale udfordringer
Det er flere år siden, at en ny lokalplan for området blev vedtaget og gav mulighed for etageboliger. Derfor kommer det næppe som nogen overraskelse, at også denne matrikel nu ser ud til at blive til lejligheder. RisskovLIV har også tidligere beskrevet, hvordan grunden var ved at blive gjort klar til byggeri.
Men med byggeplanerne kan der blive endnu mere rift om de parkeringspladser, der ifølge flere beboere i området ikke er for mange af i forvejen.
Ifølge det materiale, RisskovLIV har fået indsigt i, lyder parkeringskravet for det mulige byggeri på 0,75 parkeringsplads per bolig. Samme krav gælder ifølge lokalplanen også for resten af området, når der er tale om lejligheder på mere end 50 kvadratmeter. For boliger på under 50 kvadratmeter lyder kravet på 0,5 plads per bolig.
Men det regnestykke passer tilsyneladende ikke på virkeligheden. I hvert fald fortæller flere fra området, at det kan være noget nær umuligt at finde et sted at smide bilen, hvis man ikke er blandt de første, der kommer hjem fra arbejde.
Tidligere har en, der bor i området, fortalt til RisskovLIV, at man sidst på eftermiddagen kan køre rundt med en stribe andre bilister i håb om at finde en plads.
Flyttede på grund af manglende parkeringspladser
Det samme problem oplevede Martin Baungaard, som for nyligt valgte at flytte fra området.
- Jeg arbejder om aftenen og natten, så jeg kommer altid hjem, inden de andre tager på arbejde. Så jeg var næsten altid tvunget til at finde et andet sted at holde. Nogle gange skulle jeg helt ned til Engsøen, og der er ikke lys eller folk i nærheden, så der frygtede jeg for indbrud i bilen, siger han.
Da der blev indført parkeringsforbud på den ene side af Arresøvej, og der dermed blev endnu færre muligheder for at smide bilen, fik han nok. Han er nu flyttet til en lejlighed i Sabro, hvor der altid er en parkeringsplads.
Når man bor tæt på byen, er det så ikke et vilkår, at der ikke er parkeringspladser til alle boliger?
- Jeg kunne forstå det, hvis det var inde i byen, men jeg synes, der skulle være parkeringspladser til alle, når det er så langt fra centrum, siger Martin Baungaard.
’Krav passer ikke til behovet’
Parkeringsforbuddet på Arresøvej blev indført for at sikre en farbar vej for redningskøretøjer, lød forklaringen fra Aarhus Kommune i november.
I samme omgang fortalte Martin Pape, afdelingsleder ved Mobilitet i Aarhus Kommune, at restriktionerne på et tidspunkt skal ophæves. Men det kan ende med først at blive et stykke ude i fremtiden.
- Når vejen bliver lavet færdig, bliver den indrettet med parkeringslommer, men det bliver først, når arbejdsmaskinerne er færdige med at køre på vejen. Vi håber at komme i gang i løbet af 2025, men det kan også være, at det bliver i 2026, sagde han i november til RisskovLIV.
Det er ifølge Jakob Søgaard Clausen (DD), der er medlem af Teknisk Udvalg, ikke den rigtige rækkefølge at gøre tingene på.
Han har tidligere kaldt området for ”et godt eksempel på uhensigtsmæssig byudvikling”, og han mener, at infrastruktur og forskønnelse burde tænkes ind tidligere i processen. Samtidig peger han på parkeringskravet, som ifølge ham burde være større.
- Erfaringer viser, at kravet ikke passer med behovet, og så må folk leve i en virkelighed, der hedder, at der simpelthen ikke er parkeringspladser nok, siger Jakob Søgaard Clausen.
Han køber heller ikke argumentet om, at der er behov for færre parkeringspladser, fordi letbanen stopper på Torsøvej Station lige ved siden af det nybyggede kvarter.
- Det er ikke så nemt, hvis man arbejder i Randers Kommune eller i Silkeborg eller Brabrand. Letbane-tanken er kun relevant, hvis man arbejder i nærheden af, hvor skinnerne ligger, og det er der mange, der ikke gør, siger han.