- Vejlby er kult forstået på den måde, at det ikke som sådan har noget at byde på. Ser man det ovenfra, er det et gudsjammerligt trist sted, men når man så kommer ind i det, kan man finde noget positivt, siger Christian Henriksen. Foto: Christian Gnutzmann

Vejlby fik afgørende betydning for AGF

Christian Henriksen kunne med egne ord godt spille fodbold, da han var knægt.

Og når han som ung løb rundt på grønsværen i Vejlby, drømte han om, hvordan han i den hvide AGF-trøje var med til at spille guldmedaljerne og trofæet hjem til Aarhus.

Sådan gik det aldrig, og ligesom mange andre generationer har han som inkarneret gf’er slukøret fulgt sit hold gennem elendighed og snakken om et galehus.

Det var lige indtil AGF blev tvunget til at flytte fra hjemmebanen og Stadion Allé for i stedet at spille i Vejlby for en stund.

Vi ved alle, hvordan det hele kulminerede i maj, og ifølge både AGF selv og Christian Henriksen, der nu står bag to bøger med Vejlby som omdrejningspunktet, så har det midlertidige stadion i Vejlby ikke bare været en tilfældig ramme for eventyret. Opholdet i Vejlby har været afgørende for den sportslige succes, lyder det.

Det er også superligakampene på det midlertidige stadion, der har trukket politiker Mattias Tesfaye mere til Vejlby, end han har været det de seneste 25 år. Det fortæller han i det, der er anden del af vores sommerserie med kendte personer, som er vokset op i 8240 og efterfølgende flyttet herfra.

Her fortæller han også, hvad han savner mest ved at bo i Vejlby, og hvad han ville vælge, hvis han skulle vise én ting fra 8240 til hele Danmark.

Læs om det nedenfor, hvor du også finder et overblik over, hvilke trafikprojekter der er på vej i 8240, og hvilke der ser ud til at have lange udsigter.

God læselyst.

Billede af Christian Gnutzmann
Billede af skribentens underskrift Christian Gnutzmann Journalist
- I Vejlby kunne vi have lukket os om os selv, da AGF kom, men Vejlby åbnede sig op, siger Christian Henriksen, der udover at holde med AGF har skrevet to bøger med afsæt i Vejlby. Foto: Christian Gnutzmann

Vejlby skulle bare have været en parentes i AGF-historien - men endte med at blive kult

Vejlby havde brug for den gode fortælling, og det fik området med AGF, fortæller Christian Henriksen. Samtidig mener både han og AGF selv, at det midlertidige ophold i Vejlby har haft afgørende sportslig betydning.

Vejlby havde brug for den gode fortælling, og det fik området med AGF, fortæller Christian Henriksen. Samtidig mener både han og AGF selv, at det midlertidige ophold i Vejlby har haft afgørende sportslig betydning.

Ved Veri Centret er Tjelevej blevet til Tjel vej.

Et klistermærke har opslugt e’et. Budskabet her er det samme som på mange af områdets lygtepæle, facader og skilte. Tilhængere af AGF er SAMLET FOR AARHUS, ligesom de HADER KØBENHAVN.

De såkaldte stickers er en af fodboldfansenes måder at markere territoriet. Set i det lys, må gf’erne siges at have taget Vejlby til sig.

Ligesom det er tilfældet den anden vej.

- Prøv lige at se, siger Christian Henriksen, der både er både Vejlby- og AGF-mand helt ind til knoglerne, mens han kigger ind til stadion gennem den lukkede port bag den ene endetribune.

- Det er jo flot omkranset med træerne, men kønt er det ikke. I forhold til Fredensvang og Kongelunden er det trøstesløst at komme herud. Især om vinteren. Men det er også det, vi kan i Vejlby. Vi kan finde glæde i det grimme, siger han.

Grimt er der næppe nogen med bare lidt tilhørsforhold til AGF, der har betegnet de dage i maj, hvor alt lykkedes for den århusianske fodboldklub.

For første gang i 40 år kunne klubben, der i nyere tid har oplevet elendighed, nedrykninger og prædikatet som galehus, endelig løfte trofæet.

Og at det skete i Vejlby, var ifølge Christian Henriksen hverken tilfældigt eller ligegyldigt.

- Vejlby er kult forstået på den måde, at det ikke som sådan har noget at byde på. Ser man det ovenfra, er det et gudsjammerligt trist sted, men når man så kommer ind i det, kan man finde noget positivt, siger Christian Henriksen. Foto: Christian Gnutzmann

For mens AGF havde brug for et midlertidigt hjem, havde Vejlby ifølge ham brug for den positive fortælling.

Han tvivler samtidig på, at det midlertidige ægteskab havde været en succes ret mange andre steder.

- Det er altid svært med nye tilflyttere, men Vejlby åbnede sig, og vi tillod, at de pissede i gaderne, og at der var sang om søndagen, siger han, inden han roser AGF for at have gået så langt som muligt for at skabe ordentlige rammer med respekt for Vejlby.

Skulle et stilladsmonster i Vejlby nu kunne blive kult?

Nogle år før trofæløftet var det dog næsten svært ikke at trække på smilebåndet over, at AGF i klubbens iver efter at vriste sig fri af det gamle Ceres Park med den udskældte løbebane pludselig havde kurs mod et midlertidigt stadion omkranset af en løbebane.

Det kom der styr på, og Vejlby Stadion blev renset for den alt for lange afstand mellem tilskuere og fodboldspillere.

I stedet blev en mobil arena banket op med en kapacitet, der kunne matche flere af konkurrenterne. Ja, opholdet i Vejlby kunne ligefrem gå hen at blive kult, lød det fra AGF-toppen.

- Jeg er ikke sikker på, at det kunne have ladet sig gøre på det gamle Ceres Park, siger Lars Fournais, der bestyrelsesformand hos AGF. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Et stilladsstadion uden tag langt fra den legendariske Stadion Allé. Kult ligefrem?

Man kunne næsten fornemme fodboldomverden grine, som når tilhængere af De Hviie i gamle dage nynnede Champions League-melodien, så snart deres helte satte en sejrsstime sammen.

Men al hånlig latter blev gjort til skamme. Vejlby endte med at blive rammen om et af de mest fortryllende kapitler i klubbens historie.

Lygtepæle, skilte og facader er plastret til med AGF-klistermærker. Foto: Christian Gnutzmann

For træner Jakob Poulsen trak sværdet ud af stenen, og selveste Kongen var på tribunens plastiksæder den dag i maj, hvor det hele kulminerede.

Vejlby blev dermed meget mere end den parentes i AGF-historien, bydelen ellers havde udsigt til.

Vejlby havde brug for den gode fortælling

Ifølge Christian Henriksen er det vigtigt for både AGF og Vejlby, at de to nu sammen er foreviget i fodboldfortællingen.

Han er forfatter til bogen 8240 Vejlby, og i hans historie om Vejlby er der tale om et område, som er blevet overset.

- I hele den proces, der skete i start 70’erne, gik Vejlby fra at være et stolt sted her på toppen uden så meget ballade til et sted, hvor folk skulle placeres. Det blev – har jeg tilladt mig at sige – kommunens eksperimentelle losseplads.

- Pludselig skulle der bygges alt muligt her. Det var selvfølgelig, fordi der var plads her, men det var også, fordi man tænkte, at det tager de ikke skade af i Vejlby.

Selvom der er tale om et midlertidigt stadion, har det kapacitet som flere af konkurenterne. Arkivfoto: Jens Thaysen

Han vender blikket fra skiltene, der fortæller, hvor fodboldglade fans på kampdage kan købe fadøl, og hvor de bagefter kan komme af med deres krus. I stedet kigger han hen over græsplænen mod det, der i dag er boliger og ikke længere Vejlby Skole.

- Vejlby er i de seneste 50 år blevet trådt på at et byråd. Skolen blev lukket ned lige her, og der blev i stedet bygget trøstesløs dårligt. Så vi havde brug for den gode fortælling, og den fik vi, siger Christian Henriksen.

Vi kan sgu godt i Vejlby

Ikke alt der er blevet gennemført de seneste årtier, har været dårligt. Det medgiver Christian Henriksen.

Vejlby-Risskov Hallen var for eksempel godt tænkt. Også gymnasiet har været et trækplaster. Men alt i alt blev det bare for meget, påpeger han.

- Lige så stille står hallen også og forfalder, og derfor har det været rigtig godt, at AGF kom forbi. Jeg håber, det har været med til at vende skuden og give en ny selvforståelse af, at i Vejlby kan vi sgu godt noget.

AGF får af Christian Henriksen stor ros for at være gået så langt som muligt for at skabe et godt midlertidigt stadion og for at være gode gæster i Vejlby. Foto: Christian Gnutzmann

Han siger, at Vejlby med guldet til AGF er kommet på landkortet. Det samme er fortællingen mange andre steder i nabolaget. Og det er svært at modsige den påstand, men hvorfor betyder det noget, at de i København ved, at der i udkanten af Aarhus findes noget, der hedder Vejlby?

- Det gør noget for Vejlbys selvforståelse. Inde fra Aarhus er der blevet trådt på Vejlby, og derfor er det rigtig godt for os, at mesterskabet blev vundet her, siger Christian Henriksen.

AGF bliver først mester, når klubben får nyt stadion

Christian Henriksen er aktuel med en ny bog, der beskriver, hvordan Vejlby vækkede de hvide. Gennem fodboldklubbens ophold i 8240 har han skrevet klummer i Jyllands-Posten, og allerede inden første superligafløjt legede han med den ellers utænkelige tanke om et guldeventyr i de lånte rammer.

- Det byggede jo ikke på noget fodboldtaktisk, men på noget psykologisk. Man har altid sagt, at AGF først bliver mester, når klubben får et nyt stadion, siger han velvidende, at det nok ikke ligefrem var en stilladskonstruktion i Vejlby, der blev henvist til.

Holder tidsplanen for byggeriet af det nye stadion i Kongelunden, vil AGF takke af i Vejlby til foråret 2027. Foto: Christian Gnutzmann

Men selvom det er sagt i spøg, så mener Christian Henriksen det alvorligt, når han siger, at Vejlby var den hemmelige ingrediens, AGF havde brug for.

- Jeg tror, at netop Vejlbys fortælling var det, AGF kunne bruge.

Ifølge Christian Henriksen har AGF altid været højt hævet i Aarhus på grund af klubbens historie. Men med ny bopæl ved Vejlby-Risskov Hallen er klubben kommet lidt ned på jorden, siger han.

- Den måde AGF kom til kampene på, og hvor der er kalk i bruseren. Den ydmyghed kan de sgu godt bruge til noget. De skulle vise, at de kunne under de her lidt kummerlige forhold.

Afgørende betydning

Hos AGF er bestyrelsesformand Lars Fournais enig.

Opholdet i Vejlby er ikke bare en kuriøs krølle på fortællingen om det første mesterskab i evigheder. Han mener også, at de midlertidige rammer har haft afgørende sportslig betydning.

- Jeg tror, at det har været stærkt medvirkende til, at vi vandt det mesterskab. Jeg er ikke sikker på, at det kunne have ladet sig gøre på det gamle Ceres Park, siger Lars Fournais.

Han peger især på intimiteten i Vejlby, hvor trykket fra tilskuerne har været et helt andet, fordi der ikke som på det gamle Ceres Park har været en stemningsdræbende løbebane mellem tribunen og banen.

- Stemningen i Vejlby med 11.000 tilskuere har virket større end med 18.000-20.000 på det gamle Ceres Park. Det er også, hvad jeg hører fra spillerne. Og vi må bare sige, at i den sidste sæson her har Vejlby virkelig været et kultstadion for AGF og Aarhus.

AGF's bestyrelsesformand Lars Fournais mener, at klubben har fået det perfekte afsæt mod det nye stadion. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Også de lidt mere primitive faciliteter har spillet en rolle, siger Lars Fournais.

- Jeg har selv spillet meget fodbold og håndbold i sin tid, og de omklædningsrum, jeg mødte i Vejlby dengang, er nøjagtigt de samme som i dag. Det har vores spillere bare taget imod, men jeg tror da, at det for nogle af udeholdene har været en chokerende oplevelse at se, hvordan man klæder om her, når man tænker på, hvordan omklædningsrum er på moderne stadions i dag.

Han kalder modtagelsen og imødekommenheden fra hele lokalområdet for enestående, og ifølge bestyrelsesformanden er det blevet cementeret, at AGF er hele Aarhus’ hold.

- Vi har haft en fantastisk oplevelse af at komme til Vejlby, og historisk har AGF lidt været betragtet som sydbyens hold og ikke så meget nordbyens. Det har vi fået afmonteret nu, siger Lars Fournais.

Tilbage til lidelseshistorien

Når AGF åbner klubbens guldforsvar i den nye superligasæson, er det fortsat på græstæppet i Vejlby. Men hvis tidsplanen for projektet i Kongelunden holder, så bliver det kun til godt og vel en halv sæson mere i 8240.

For Christian Henriksen var det også stort at se AGF vinde på den bane, han som helt ung selv spillede på, og hvor han selv drømte om store fodboldtriumfer. Foto: Christian Gnutzmann

Men med stadionbyggeriets hidtidige historik, vil det ikke komme bag på Christian Henriksen, hvis AGF når at spille hele den kommende sæson til ende i de midlertidige Vejlby-barakker. I så fald er banen kridtet til den ’perfekte’ afslutningssalut.

- Det ville fuldende historien, hvis AGF også rykker ned her i Vejlby. Det ville være den ultimative Vejlby-fortælling, at vi var på toppen og så ender der, hvor Vejlby lå, før AGF kom: I bunden. For så er vi tilbage, hvor vi startede med lidelseshistorien, siger Christian Henriksen.

Uanset hvad så vil stilladset være væk inden alt for længe, og AGF vil være tilbage i Kongelunden, men ingen kan tage fra Vejlby, at det var lige netop her, det skete.

Mattias Tesfaye (S) er vokset op i Vejlby Vænge og gik på Jellebakkeskolen. Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

’Det eneste sted i Aarhus med sin egen dialekt’: Mattias Tesfaye kan høre, om du er fra Vejlby

Han er tidligere minister og nyvalgt gruppeformand i Socialdemokratiet. Samtidig er han vokset op i Vejlby, og her fortæller Mattias Tesfaye blandt andet, hvad fra 8240 han ville vise til hele Danmark, hvis han fik muligheden.

Han er tidligere minister og nyvalgt gruppeformand i Socialdemokratiet. Samtidig er han vokset op i Vejlby, og her fortæller Mattias Tesfaye blandt andet, hvad fra 8240 han ville vise til hele Danmark, hvis han fik muligheden.

Mattias Tesfaye lægger vægt på, at han ikke er fra Risskov men fra 8240 Vejlby, og hvis han skulle flytte tilbage til 8240, så ville valget da også falde på et område i Vejlbydelen af postnummeret.

Hvis du skulle forklare Risskov til en københavner på 10 sekunder – hvad ville du sige?

Vejlby er det eneste sted i Århus med sin helt egen dialekt. Jeg bilder mig ind, at jeg kan høre når folk er derfra.

Hvorfor flyttede du fra Risskov?

I slutningen af folkeskolen fik vi en lejlighed i Latinerkvarteret. Så jeg tog bussen hver morgen i 9. klasse fra midtbyen til Jellebakkeskolen. Siden har jeg ikke boet i Vejlby. Men det midlertidige stadion gør, at jeg har været mere i Vejlby og Veri Centret, end jeg har været de seneste 25 år.

Hvad savner du mest ved Risskov?

Som voksen er det gået op for mig, hvor enormt dejligt, det var at vokse op med både skov og strand tæt på. Og så alligevel så tæt på byen. Det kan jeg godt savne.

Hvis du skulle tage én person med på en nostalgitur gennem Risskov – hvem skulle det være, og hvorfor?

Jeg har prøvet at tage min sjællandske kone på tur gennem Vejlby. Det var vist kun mig, der blev nostalgisk. Men ellers skulle det være Thomas Helmig. Han boede på min avisrute, da jeg var dreng. Og en julemorgen fik jeg en 20’er, da jeg afleverede Stiften.

AGF's midlertidige ophold i Vejlby har trukket Mattias Tesfaye mere til 8240, end det har været tilfældet de sidste 25 år. Foto: Dennis Bjerre

Hvis du skulle vise én ting fra Risskov til hele Danmark i bedste sendetid – hvad skulle det så være?

Så skulle det være Vejlby Vænge. Det er barndommens land for mig. Et velfungerende og smukt almennyttigt boligområde for både fattigrøve og alle andre. Ellers grillbaren Oasen.

Hvad er det bedste ved den udvikling, Risskov har oplevet gennem de sidste fem-ti år?

For at være ærlig, så ved jeg faktisk ikke så meget om de seneste års udvikling. Men jeg tror, det er godt, at Vejlby IK og Skovbakken har slået sig sammen.

Hvad er det værste ved områdets udvikling?

Det et svært at sige… men jeg blev lidt trist, da jeg så, at min gamle skole havde skiftet navn til Ellevangsskolen.

Hvis du skulle flytte til Risskov i dag, hvor skulle det så være – og hvorfor?

Så ville jeg nok flytte til Vejlby Toften. Det, synes jeg, er et hyggeligt område.

Undersøgelser har vist, at der skal gøres noget for sikkerheden i rundkørslen ved Risskov Skole, men det er endnu ikke besluttet, hvornår der skal ske noget. Arkivfoto: Kristoffer Krogh Kiesbye

Uheldsramt rundkørsel venter stadig på en løsning: Få overblik over lokale trafikprojekter

Mens en ny cykelsti er på vej, kan endnu et stort cykelønske komme tættere på at gå i opfyldelse senere i år. Samtidig er flere projekter udfordret af manglende finansiering. Her får du et trafikoverblik fra hele 8240.

Mens en ny cykelsti er på vej, kan endnu et stort cykelønske komme tættere på at gå i opfyldelse senere i år. Samtidig er flere projekter udfordret af manglende finansiering. Her får du et trafikoverblik fra hele 8240.

Der er både gode og dårlige nyheder, når det kommer til trafikale forbedringer i lokalområdet.

Blandt andet er der mere cykelsti på vej, og de kommende måneder vil vise, om endnu et stort cykelønske snart kan gå i opfyldelse.

Til gengæld er der også flere trafikale projekter, som mangler finansiering, og som derfor kan stå til at vente længe endnu.

Cykelsti på Vejlby Centervej

Selvom pengene er der, kan det stadig tage tid, før cykelstien er på plads på Vejlby Centervej. Arkivfoto: Christian Gnutzmann

I mange år har lokalområdet kaldt på en fuldendt cykelsti på Vejlby Centervej, hvor pedaltrampende risskovborgere har været tvunget til at dele asfalt med bybusser og biler på dele af den trafikerede strækning.

Sådan skal det fortsætte lidt endnu, men cyklister kan glæde sig over, at der er lagt forandringer i kalenderen.

Med hjælp fra Vejdirektoratets cykelpulje har kommunen fået finansieringen på plads, og forvaltningen forventer at kunne anlægge den nye cykelsti i 2028.

Cykelsti på Hørgårdsvej

Der er for nylig oprettet et borgerforslag om en cykelsti på Hørgårdsvej. Foto: Christian Gnutzmann

Der er længe blevet talt om en cykelsti på Hørgårdsvej, men den ellers populære cykelstrækning er fortsat uden dedikeret sti til de tohjulede.

Det kan dog ændre sig i fremtiden. Det er vedtaget i Aarhus Kommunes mobilitetsplan, at der skal laves en løsning, men økonomien mangler fortsat.

Derfor har kommunen lagt et lod i puljen til at få del i statslige midler til cykelprojekter. Pengene fordeles senere i år, og får Aarhus Kommune tilskud til Hørgårdsvej, kan et projekt få medvind.

Der er sideløbende oprettet et borgerforslag om at etablere en dobbeltrettet cykelsti på Hørgårdsvej. Får det forslag underskrifter nok, vil byrådet få forslaget på dagsordenen.

Økonomien i vejen for øvrige cykelønsker

Der er blandt andet blevet set på mulighederne for en cykelsti omkring Veri Centret. Arkivfoto: Jens Thaysen

Vejlby Centervej og Hørgårdsvej har stjålet meget af den lokale opmærksom, når det kommer til cykelønsker, men også på andre strækninger, har forvaltningen set på mulighederne for at hjælpe de tohjulede.

Blandt andet på Hvidkildevej, hvor en dobbeltrettet sti har været på tale. Her er der fortsat ikke fundet finansiering. Ifølge forvaltningen betyder det ikke, at projektet er droppet, men skal arbejdet sættes i gang, så kræver det altså, at der findes midler til det.

Det samme er tilfældet for ønsket om en dobbeltrettet cykelsti på Frijsenborgvej.

På Nydamsvej er pengene sådan set fundet, men midlerne er udskudt til 2029. Det vil sige, at etableringen af en cykelsti fra Randersvej til Vorregårds Allé nu står til at ske nogle år ude i fremtiden.

Kom sikkert over vejen

Der er bygget meget omkring det gamle hospital, og forvaltningen arbejder på bedre trafikforhold på Harald Selmers Vej. Arkivfoto: Jens Thaysen

Både på Harald Selmers Vej og på Tranekærvej omkring gymnasiet er der fra lokal side ønske om bedre krydsningsmuligheder. På Tranærvej er der lavet skitser af til en løsning, og forvaltningen forventer at komme med en indstilling til politikerne i forbindelse med anlægsprogrammet for 2028. Så bliver det op til de folkevalgte at prioritere mellem projekterne.

For enden af Tranekærvej er et lyskryds på tale i krydset ved Vejlby Centervej. Her er projekteringsarbejdet i gang, men der er ikke fundet penge til selve udførelsen. Det er ifølge forvaltningen ikke muligt at komme med en realistisk tidshorisont endnu.

På Harald Selmers Vej er det indledende arbejde lavet. Forvaltningen er færdige med projekteringen af en krydsningshelle. Forvaltningen oplyser, at ’det er hensigten at realisere projektet i år’.

Rundkørslen ved Risskov Skole

Henrik Petersen, der er formand for Vejlby-Risskov Grundejerforening, har tidligere fortalt, at rundkørslen ved Risskov Skole får meget opmærksomhed hos grundejerforeningen. Arkivfoto: Christian Gnutzmann

Omkring Risskov Skole har den karakteristiske rundkørsel foran institutionen længe skabt trafikale panderynker.

Siden 2020 har der ifølge materiale, RisskovLIV tidligere har fået indsigt i, været syv færdselsuheld. Alle har involveret cyklister.

Derfor var det heller ikke overraskende, at kommunen i forbindelse med seneste skolevejsanalyse kom frem til, at der bør gøres noget ved selve rundkørslen. På baggrund af analysen foreslår forvaltningen både at flytte fodgængerfeltet længere væk fra rundkørslen, og at hæve det ’overkørbare areal’ ved midterøen.

På den måde vil der blive mindre plads til overhalinger i selve rundkørslen, som ifølge flere lokale er et stort problem i særligt morgentrafikken.

Den del koster 1,1 millioner kroner, og prisen er med til at sende tiltaget et godt stykke ned af prioriteringslisten for skolevejstrafikken.

Fra forvaltningen lyder det, at det på nuværende tidspunkt ikke er vedtaget, hvilke konkrete tiltag der skal sættes ind med, men at projektering kan starte i 2027 eller 2028.

Den længe ventede plan for Lystrupvej

Der er efter flere udskydelser kommet et udspil til en trafikplan for Lystrupvej. Arkivfoto: Kim Haugaard

Det har taget meget længere tid end først ventet at få en trafikplan for Lystrupvej på plads. Nu er der kommet en et oplæg fra forvaltningen, hvor det blandt andet bliver foreslået, at der ikke skal lukkes af ved hverken Viengevej eller Grenåvej.

Til gengæld er der lagt op til nye krydsningsheller og en grønnere gade, som skal gøre vejen mere sikker. Der er dog ikke finansiering endnu til planens foreslåede tiltag.

De træffer beslutninger, flytter projekter og sætter dagsordener. Her er RisskovLIVs bud på de 10 mest indflydelsesrige personer i Risskov. Foto: Jonas Kollerup, Jens Thaysen, Amanda Stensgaard, Christian Gnutzmann

Fik du læst: Hvem former Risskov? Her er de 10 personer med mest indflydelse på 8240

De står bag store byggeprojekter, politiske beslutninger, lokale fællesskaber og nogle af de vigtigste debatter i bydelen. Men hvem har egentlig mest indflydelse på, hvordan Risskov udvikler sig. Her er vores bud på de 10 med størst indflydelse på området. Artiklen er første gang bragt i juni.

De står bag store byggeprojekter, politiske beslutninger, lokale fællesskaber og nogle af de vigtigste debatter i bydelen. Men hvem har egentlig mest indflydelse på, hvordan Risskov udvikler sig. Her er vores bud på de 10 med størst indflydelse på området. Artiklen er første gang bragt i juni.

Nogle passer på Risskov og kæmper for en trafiksikker hverdag og et attraktivt område, hvor der blandt andet er rig mulighed for at dyrke idræt.

Andre sætter aftryk gennem mursten og byggekraner, mens andre påvirker og træffer de største beslutninger.

At have indflydelse på Risskov handler i denne sammenhæng ikke kun om formel magt, økonomiske muskler eller flest boligbyggerier på CV’et.

Det handler også om evnen til at samle mennesker, beskytte værdier og skabe de fællesskaber, der gør Risskov til det sted, det er i dag.

Der er mange, der er med til at forme 8240, og her er RisskovLIVs bud på de 10 navne, der har den største indflydelse på områdets udvikling.

Sådan er listen blevet til

For at komme på listen skal man kunne kobles til konkrete forandringer eller beslutninger, der på en eller anden måde har påvirket Risskov de seneste år, eller som kommer til at gøre det i fremtiden.

Man kan altså sagtens have stor indflydelse på for eksempel folkeskolen generelt eller på nationale beslutninger, der selvfølgelig også påvirker livet i 8240, uden at være en del af denne liste.

Listen er blevet til på baggrund af en række baggrundsinterviews med relevante kilder, ligesom læsere af RisskovLIV er kommet med inputs.

Vi har defineret indflydelsen på Risskov ud fra, hvem der har været med til at præge bydelens udvikling, fællesskaber og identitet, hvem der samler lokalområdet, kæmper og når i mål med at bevare noget vigtigt for 8240, hvem der kan trække i trådene og få ting til at ske, og hvem der kan sætte dagsordenen og starte en vigtig debat.

Navnene er endeligt udvalgt af:

- Redaktionschef på RisskovLIV og Århus Stiftstidende Tobias Niebuhr Lykke-Poulsen.

- Tidligere journalist på RisskovLIV og i dag journalist på Stiften Kristoffer Krogh Kiesbye. 

- Journalist på RisskovLIV Christian Gnutzmann.

10. Sonni Rode Madsen og Jacob Lundal Madsen

Med selskaberne Løgten Invest og BC Retail Ejendomme købte Sonni Rode Madsen og Jacob Lundal Madsen i 2025 Veri Centret. Arkivfoto: Kim Haugaard

Blå bog: Ejere af Veri Centret

Begrundelse: Hvis man følger pengene, er Veri Centret ikke til at komme udenom, sagde en af de baggrundskilder, der har hjulpet med at fastslå navnene på denne liste.

For i butikscentret ved Grenåvej bliver der hver dag langet massevis af varer over disken, mens mange penge tikker ind den anden vej.

Centret kostede da også mange penge, da Sonni Rode Madsen og Jacob Lundal Madsen med virksomhederne Løgten Invest og BC Retail Ejendomme i sommeren 2025 købte centret til et trecifret millionbeløb.

Det har givet dem råderet over et af postnummerets mest pulserende steder. Centerejerne har tidligere fortalt, at stedet har 2,8 millioner besøgende om året.

Butikskomplekset er derfor en afgørende aktør i bydelen og med ansvaret for dets tilstand og fremtid har ejerskabet en markant indflydelse på Risskov. Som centerejere har de mulighed for at trække nye butikker til området, ligesom de sætter retningen for centrets udvikling.

Blandt andet har de nye ejere for nylig vist, at de med opgraderingen af den ellers udskældte parkeringsplads er klar til at gøre noget for at lytte til brugerne og forsøge at bevare stedet som et attraktivt handelscenter.

9. Peter Bredal

Peter Bredals far var i mange år halbestyrer i Bellevuehallerne. I dag er han selv i spidsen for fonden bag hallerne og den store lokale idrætsforening VRI. Foto: Christian Gnutzmann

Blå bog: Formand for Den Erhvervsdrivende Fond Bellevuehallerne og formand for VRI

Begrundelse: De lokale idrætsforeninger scorer mange point, når det kommer til fællesskabskræft. Få institutioner samler lige så mange mennesker som de største foreninger, og her må VRI, hvor Peter Bredal er formand, siges at være en af de absolutte sværvægtere. Ikke bare ikke Risskov men i hele Aarhus.

Ifølge DGI nærmer VRI sig 3.000 medlemmer fordelt på forskellige sportsgrene, og det er et medlemstal kun få foreninger i kommunen overgår.

Det er altså mange børn og voksnes glade fritid, områdedirektøren fra Djurslands Bank står i spidsen for.

Samtidig er Peter Bredal formand for Bellevuehallerne. Hallerne og VRI spiller en afgørende rolle i hinandens tilstedeværelse, og begge dele er ved at blive ramt af egen succes.

Kapaciteten er presset til det yderste i Bellevuehallerne, og her har Peter Bredal været med til at forme og drive det store udvidelsesprojekt, der med en millionindsprøjtning fra Salling Fondene for nylig fik fornyet medvind, og som blandt andet skal give idrætskomplekset en hal mere.

8. Martin Christensen

Martin Christensen er nyvalgt byrådsmedlem for Venstre og især i Vejlby er han mange steder et kendt ansigt. Foto: Amanda Stensgaard

Blå bog: Byrådsmedlem og formand for VSK

Begrundelse: Det betyder noget at have et lokalt byrådsmedlem, forklarede en kommunalforsker op til valget i november. Derfor er det heller ikke ligegyldigt for 8240, at Martin Christensen blev valgt ind for Venstre.

Her bliver han omtalt som et politisk talent, man bør holde øje med. Samtidig gør hans plads i byrådssalen, at der ikke er langt til byens øvrige folkevalgte beslutningstagere.

Indtil nu er han især stemplet ind i debatterne om folkeskolen, hvor han som skoleleder på Virupskolen har erfaring og viden om området.

Det har han også, når det kommer til foreningslivet, hvor han er formand for VSK, der ligesom VRI og Bellevuehallerne udgør en stor del af mange menneskers hverdag.

Klubben er meget eksplicit omkring det at skabe fællesskaber også uden for fodboldbanen, ligesom Martin Christensen har været med til at søsætte særskilte hold for børn fra blandt andet specialklasser og specialskoler.

Det er også med Martin Christensen for bordenden, at VSK er lykkedes med at få en lokal rigmand med på holdet. Her har foreningsformanden understreget, at det nye selskab bag eliteafdelingen ikke må gå ud over breddedelen af VSK.

7. Jacob Kilsgaard

Sammen med hustruen Louise har den lokale udvikler Jacob Kilsgaard tidligere fyldt et butiksbyggeri med nye forretninger på Nordre Strandvej. I et nyt projekt har han for nylig lukket en aftale med Matas, som altså er på vej til strandvejen. Arkivfoto: Christian Gnutzmann

Blå bog: Byudvikler

Begrundelse: I 2027 bliver Nordre Strandvej en stor butikskæde rigere, når Matas åbner i nyopførte lokaler ved Fortevej.

Det kan Matas-glade handlende i høj grad takke den lokale udvikler Jacob Kilsgaard for. Det er ham, der står bag byggeriet, og det er ham, der har fået en aftale med butikskæden i hus.

Og selvom han ikke har været synlig på den lokale byggescene i lang tid, så har han inden for de seneste år sat et tydeligt aftryk på Nordre Strandvej. Det var også Jacob Kilsgaard, der fik ophørt butiksklyngen Havsus, hvor Emmerys og Mundret blandt andet ligger i dag.

Samtidig har han noget, som langt fra alle udviklere kan prale af, nemlig lokal opbakning. Både i forbindelse med byggeriet af Havsus og i processen med tilblivelsen af Matas-bygningen er han fra flere sider blevet rost for måden at inddrage øvrige lokale interessenter på.

I et ressourcestærkt område som Risskov, hvor mange ved, hvordan et godt høringssvar skal sættes sammen, er det langt fra ligegyldigt, at lokalområdet bakker op.

6. Bent Hjorth

70-årige Bent Hjorth er formand for Grundejerforeningen Vejlby Fed. Her har han blandt andet været med til at sætte klimaet på dagsordenen. Arkivfoto: Christian Gnutzmann

Blå bog: Formand for Grundejerforeningen Vejlby Fed

Begrundelse: Nordre Strandvej kunne meget vel have set anderledes ud i dag med højere og tættere byggeri, hvis ikke det var for Grundejerforeningen Vejlby Fed. Og i spidsen for den står 70-årige Bent Hjorth, der overtog formandsposten for godt fire år siden.

Foreningen har nedsat forskellige udvalg, som tager sig af blandt andet byudvikling og trafik og senest er klimadelen kommet med.

Det er især her, grundejerforeningen har rykket i de seneste år, for risikoen for oversvømmelser har i stigende grad stjålet opmærksomheden.

Her har grundejerforeningen med klimagruppen formået at sætte de våde udfordringer for Risskov og Vejlby Fed på dagsordenen hos både kommunen og politikerne. Blandt andet er der afviklet flere borgermøder, ligesom kommunen tidligere i år præsenterede den forundersøgelse, der skal være første skridt mod fysiske tiltag.

Selvom grundejerforeningen 'kun' dækker en del af postnummeret, så er Bent Hjorth som formand for cirka 1.600 husstande et markant talerør til kommunen og omverden, og derfor er det langt fra ualmindeligt, at formanden er til møder med relevante beslutningstagere.

Det er i øvrigt også Bent Hjorth, der med en fortid hos ordensmagten, er manden bag den omfattende og detaljerede beredskabsplan for området, som har fået stor opmærksomhed fra flere dele af landet.

5. Steffen Wich

Som byrådsmedlem og direktør i Vejlby-Risskov Hallen har Steffen Wich flere muligheder for at præge udviklingen i 8240. Foto: Jens Thaysen

Blå bog: Byrådsmedlem og direktør i Vejlby-Risskov Hallen

Begrundelse: Han er ikke længere Socialdemokratiets repræsentant i det tunge Teknisk Udvalg, som i øvrigt også er delt i to, men man skal ikke tage fejl af, at Steffen Wich stadig har en stemme i borgmesterpartiet, især når det kommer til Risskov-sager.

Dermed er der heller ikke langt fra Wich til borgmester Winnerskjold, som af Stiften blev udpeget som byens mest magtfulde person.

Det netværkskort er stærkt at have på hånden, og selvom han altså ikke længere er Socialdemokratiets ordfører på trafik og byudvikling, har han andre vigtige politiske opgaver. Blandt andet med en plads i Kulturudvalget.

Den del spiller godt sammen med Wichs civile arbejde som direktør i Vejlby-Risskov Hallen. Halkomplekset er en vigtig institution i Risskov, og alene rollen som spydspids her gør Steffen Wich til en mand med betydelig indflydelse.

Samtidig har han og Vejlby-Risskov Hallen store ambitioner for fremtiden. Til RisskovLIV har Wich tidligere fortalt, at stedet igen skal være et kulturelt fyrtårn. Derfor bliver der arbejdet på en opgradering af både indgangspartiet og opvisningshallen.

4. Martin Busk

Martin Busk har med virksomheden Bricks sat et markant aftryk på 8240, og samtidig spiller han en stor rolle i udvidelsen af Bellevuehallerne. Arkivfoto: Søren Willumsen

Blå bog: Byudvikler

Begrundelse: Risskov har udviklet sig massivt de seneste 10 år, og her har Martin Busk med sin virksomhed Bricks spillet en betydelig rolle.

Udviklervirksomheden står blandt andet bag boligbyggeriet Agerbækshave på Agerbæksvej og små 300 boliger i Risskov Brynet.

Samtidig har Busk og Bricks sat et afgørende aftryk på Nordre Strandvejs udvikling. Det var Bricks, der i 2016 gav bygningen, hvor Okkels og Lagkagehuset i dag ligger, en gennemgribende renovering.

Det var også Bricks, der forvandlede hjørnet mellem Nordre Strandvej og Vestre Strandallé fra en grøn plet til det restaurantlokale, der i dag huser Piccolo, som er en af områdets mest roste spisesteder.

Siden er mange nye spisesteder som bekendt kommet til på strandvejen, og Martin Busk er ikke færdig med at have indflydelse på den del af 8240. Han er en af idemændene og en stor drivkraft i det omfattende projekt for Bellevuehallerne, hvor meget af det eksisterende skal opgraderes, mens hallerne skal have mere kapacitet.

3. Anders Horsbøl og Gitte Buus

Efter nogle turbulente år, hvor 1927 Estate blandt andet er flyttet fra Nordre Strandvej, viste seneste regnskab, at selskabet 'næsten ikke har stået bedre', som Anders Horsbøl udtrykte det. Sammen med Gitte Buus står han bag forretningen. Arkivfoto: Christian Gnutzmann, PR-foto

Blå bog: Byudviklere og stiftere af 1927 Estate

Begrundelse: Mange har en holdning til udviklervirksomheden fra Risskov 1927 Estate. Men ingen kan tage fra Anders Horsbøl og Gitte Buus, at de med virksomheden har sat deres tydelige præg på 8240.

Blandt andet er det 1927 Estate, der står bag opførelsen af et større boligbyggeri på i Risskov Engpark og 12 rækkehuse på Borresøvej.

Også på Nordre Strandvej er 1927 Estates navn printet ind med blandt andet byggeriet af det, der i en periode var virksomhedens kontor. 

I dag styrer 1927 Estate mod en planlagt afvikling, og det, der er blevet til ved fælles ideer og penge mellem Anders Horsbøl og Gitte Buus har udviklet sig til Bennu Development, som Anders Horsbøl står bag.

Den virksomhed har adresse i Lystrup, men Horsbøl har aldrig lagt skjul på, at han håber at hive butikken tilbage til Risskov.

Her har udviklerne da også fortsat aktiviteter. Lige nu er der gang i byggeriet af butikslokaler på Nordre Strandvej ved hjørnet af Themsvej, mens et stort boligprojekt efter nogle års ventetid er ved at blive opført på Nordlandsvej.

2. Nicolaj Bang

Den konservative rådmand står i spidsen for en forvaltning med mange dagsordener i Risskov. Arkivfoto: Christian Olesen

Blå bog: Rådmand for Teknik og Miljø

Begrundelse: Byudvikling har i mange år været den varmeste kartoffel i Risskov, og det er ikke bare højden og drøjden på udviklernes byggeplaner, der vækker debat og bekymring.

For med det konstant stigende indbyggertal i Risskov følger spørgsmål om blandt andet trafiksikkerhed, parkering og pladsen på områdets skoler og i institutionerne.

Det er alt sammen noget, der berører Nicolaj Bangs magistrat, og som rådmand for Teknik og Miljø har han en af byens tungeste politiske poster.

Samtidig hører den spirende klimadagsorden også til i hans forvaltning, og dermed står han i spidsen for den kommunale afdeling, der skal varetage den om muligt største fremtidige udfordring for Risskov.

Der står i høj grad også Nicolaj Bang på det arbejde, der er blevet lavet omkring bevaring af et stort villakvarter i Høje Risskov.

Inden forvaltningen blev sat i gang med at kortlægge bevaringsværdierne i hele 8240, fortalte rådmanden, at han havde besluttet, at netop Risskov SKULLE være næste etape i det arbejde, der er tiltænkt det meste af kommunen.

1. Anders Winnerskjold

Med 38.064 personlige stemmer satte Anders Winnerskjold ved kommunalvalget en tyk streg under, at han var klar til at afløse daværende borgmester Bundsgaard. Som byens mest magtfulde mand har han også stor indflydelse på Risskov. Arkivfoto: Christian Olesen 

Blå bog: Borgmester

Begrundelse: Som manden for bordenden og med 10 mandater og en historisk bred konstitueringsaftale bag sig har Anders Winnerskjold muligheder, som ingen andre har, når det kommer at påvirke udviklingen i Risskov og resten af kommunen for den sags skyld.

Og selvom han naturligvis ikke egenhændigt beslutter det hele, så sidder han med fødderne på både speederen og bremsen, ligesom han er med til at bevillige økonomiske puljer til blandt andet anlægsprojekter.

Borgmesteren er altså byens mest magtfulde mand, men betyder det så også, at han er den med størst indflydelse i alle dele af kommunen?

Nej, ikke nødvendigvis.

Men udover at hans overordnede indflydelse har stor betydning for Risskov, så var det også Anders Winnerskjold, der på vegne af Aarhus Kommune satte sine kruseduller ved siden af underskriften fra daværende miljøminister Magnus Heunicke (S) i foråret 2025. Her blev Aarhus den første kommune til at indgå en sådan samarbejdsaftale med staten.

Borgmester Winnerskjold var dermed med til at få staten på banen i forhold til at holde Risskov fri for oversvømmelser.