Wich blev den store vinder: Sådan gik det kandidaterne fra Vejlby-Risskov til kommunalvalget
Lad os bare sige, at det gik dårligt, hvis man havde håbet på at se mange lokale kandidater fra Vejlby-Risskov i byrådet.
Flere var snublende tæt på, men Steffen Wich (S) blev den eneste til at nå over målstregen.
De vilde jubelscener udeblev på Aarhus Rådhus, men Steffen Wich er vant til at vinde som mangeårig succestræner for Bakken Bears, og nu har hans opstilling til byrådet i Aarhus Kommune også vist sig at være en vindersag.
Trods en placering som nummer 18 på Socialdemokratiets kandidatliste skifter han nu for alvor basketballbanen ud med rådhusets bonede gulve efter et brag af et kommunalvalg med 1.425 personlige stemmer.
- Det er jo imponerende, hvordan så mange mennesker har valgt at bakke mig op. Særligt set i lyset af det hårde valg, som Socialdemokratiet lige har haft, lyder reaktionen fra Steffen Wich kort efter, at borgmesteren og partifællen Jacob Bundsgaard havde opremset det nye byråd.
Han debuterer dermed i lokalpolitik, men banen er kridtet op, og han ved godt, hvad han skal kaste sig over.
- Det skal ikke handle om mig, men jeg tror, vælgerne ved, at jeg favner bredt og vil se handling. Jeg har en profil bygget op om byudvikling og idræt, så nu skal der arbejdes for helhedsplaner og idrætsfaciliteter, sundhed og børnene, siger Steffen Wich.
Af de i alt 14 lokale kandidater fra Vejlby-Risskov er han den eneste, der er blevet valgt ind.
Viggo Jonasen må sige farvel til byrådet trods flot valg
For flere andre var det et 'lige-ved-og-næsten-valg'. Radikale Venstres Mattias Agger var eksempelvis blevet valgt ind, havde partiet fået et fjerde mandat.
Enhedslisten fik ligeledes tre mandater, men Viggo Jonasen må vinke farvel til sit sæde i byrådet, selvom han var den tredjestørste stemmesluger for partiet. Det skyldes, at Enhedslisten stiller op som partiliste, og derfor gik pladsen i stedet til Thure Hastrup.
- Jeg er fortsat fortaler for partilisten. Mit problem har været, at flertallet i partiet har set sig sure på mig, så jeg er havnet så langt nede på kandidatlisten, siger Viggo Jonasen.
Han har længe været en stor opponent imod fortætningen og byudviklingen i Vejlby-Risskov. Derfor havde han også håbet på endnu flere personlige stemmer
- Jeg vidste jo allerede i går, at jeg ikke var valgt ind, men jeg havde forventet at få flere stemmer. Jeg troede, vreden i Risskov var større og havde materialiseret sig i flere stemmer, siger Viggo Jonasen, der dog stadig kan bryste sig af at have fået 919 personlige stemmer mod 249 ved valget i 2017.
Byrådet gik ikke - nu sigtes der efter Folketinget
Sure miner var ikke til at spore hos Heidi Printzen (C), selvom formanden for skolebestyrelsen på Strandskolen ikke blev valgt ind. Hun kunne kun glæde sig over Det Konservative Folkepartis massive fremgang til fem mandater i byrådet.
- Det er første gang, jeg har ført valgkamp, og jeg er vildt taknemmelig for de 749, der har sat deres stemme på mig. Jeg er vant til at sidde på den ene side af bordet i skolebestyrelsen og ville have elsket at prøve kræfter med den anden, så man kunne kæmpe for bedre skoleveje og skoler for børnene, siger Heidi Printzen og fortsætter:
- Men jeg under hver af mine partifæller deres plads i byrådet, og jeg er sikker på, at jeg kommer til at kunne byde ind med input til byrådsgruppen, siger Heidi Printzen.
Hun vender i første omgang tilbage til skolebestyrelsen, men det behøver bestemt ikke være sidste gang, du finder hendes navn på stemmesedlen. Hun overvejer nemlig at stille op til næste Folketingsvalg.
Sådan gik det de lokale kandidater til kommunalvalget
Steffen Wich (S) - 1.425 personlige stemmer
Viggo Jonasen (Ø) - 919 personlige stemmer
Mattias Agger (R) - 994 personlige stemmer
Louise Louring (V) - 988 personlige stemmer
Frederik Aagaard Sørensen - 775 personlige stemmer
Heidi Printzen (C) - 749 personlige stemmer
Jacob Sonne (V) - 489 personlige stemmer
Johnny Willum (V) - 313 personlige stemmer
Jes Halfdan (D) - 290 personlige stemmer
Henri Schumann (C) - 104
Gunvor Ganer Krejberg (SF) - 72 personlige stemmer
Yvonne Jakobsen (Ø) - 72 personlige stemmer
Nuka Hove (SF) - 56 personlige stemmer
Niels Teglskov (SF) - 36